WordPress Seo İpuçları

Mehrbalar arkadaşlar biliyorum WordPress SEO konusunda bir çok konu açıldı internet üzerinde.Fakat kimi websiteleri doğru bilgi veriyor kimi websiteleri baştan aşşağı yanlış bilgi veriyor.Bu karmaşaya son vermek için bu makaleyi yazıyorum.

wordpress-seo

WordPress SEO Ne İşe Yarar ?

WordPress’i optimize ederek en üst düzeyde arama motorlarından yararlanmanızı sağlar.Yani WordPress tabanlı websitenizi arama motorlarının gözüne sokar.Optimize ettiğiniz WordPress sayesinde daha çabuk index almanızı ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanızı sağlar.

Peki WordPress SEO konusundaki ipuçları nelerdir?

Gereksiz Eklentilerden Kurtulun

Genellikle her WordPress eklentisi anasayfanıza JS dosyası ekler ve bu dosyalarda site açılış hızınızı azaltır.Wordpress tabanlı websitenizdeki gereksiz eklentiler sayfa açılış hızınızı arttırdığı için negatif seo yaparlar.Okuyucularınız websitenize girerken çok fazla beklerler , bu sayede hitte kaybedebilirsiniz.Yani siz “Yok şu eklentiyide kurayım da websitem gelişsin , ne işe yarıyor bilmiyorum ama kesin bir işe yarıyordur” diye düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz.

Yani neymiş ilk olarak gereksiz eklentilerden kurtuluyormuşuz.Fakat dikkat edin de önemli eklentileri silmeyin :)

Site Haritanızı Oluşturun

Aslında tüm websiteleri için önemli olan site haritaları WordPress’te önemini daha da arttırıyor.Çünkü WordPress sürekli makalelerin girildiği , sayfaların değiştiği , etiketlerin eklendiği bir hazır script.Bu yüzden her makale girdiğinizde WordPress site haritanızı güncellemek zorundasınız.Fakat bunu manuel olarak değil de eklentiler sayesinde yapmanızı tavsiye ederim.Bunun için çok güzel eklentiler mevcut.Benim de kullanmakta olduğum Google XML Sitemaps eklentisini linkten indirebilirsiniz.Bu eklenti sayesinde her makalenizden sonra site haritanız kendi kendini güncelleyecek  ve arama motorlarına ping gönderecektir.

Kategori ve Etiket Delisi Olmayın

WordPress’te çok fazla kategori demek çok fazla makale demek , çok fazla dikkat demek.Ne kadar fazla kategoriniz olursa o kategorilerin üstüne o kadar fazla düşmek zorundasınızdır.Unutmayın güncellik WordPress’te önemli noktalardan biridir.O konularda bilgi sahibi olan yazarlara sahipseniz iş değişir tabi.

Etiketlere gelecek olursak etiketler konunuzun her şeyi diyebilirim.Etiketler size hit olanağı sunar fakat konuyla alakasız etiketleri konuya eklemek yanıştır.

Kalıcı Bağlantılarınızı Mutlaka Düzeltin

https://www.bemreuzun.com.tr/?p=812

yerine

https://bemreuzun.com.tr/wordpress-seo-ipuclari/

kalıcı balantısını kullannın.Bu sayede arama motorları sizi daha iyi indexler ve daha üst sayfalara taşır.Sakın ola kalıcı bağlantılarınızın sonuna “html” eklemeyin.Eğer eklerseniz url yapınızı uzatmış olursunuz bu sayede de kendinize antiseo yapmış olursunuz.

 

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

Benzer Yazılar

7 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

All In One SEO Pack eklentisinde artık bir XML harita da var, bu nedenle eğer All In One SEO Pack eklentisi kullanıyorsanız ekstradan Google XML Sitemap eklentisini kurmaya gerek kalmıyor.

Cevapla

Güzel bir anlatım olmuş, mutlaka işimize yarayan yöntemler bunlar, teşekkürler.

Cevapla

Aradığım makale teşekkürler.Süper yazmışsınız. :)

Cevapla
TeknolojiBiz
02 Temmuz 2014 13:21

WordPress’in Seo Açısından Avantajları bitmek bilmiyor gerçekten.

Cevapla
Mesut Taşkın
26 Ekim 2014 19:22

Hocam All in Seo Pack mı yoksa yeni duyduğum Yoast WordPress Seo mu?

Cevapla
Emre Uzun
27 Ekim 2014 09:45

Aslına bakarsanız pek farkları yok. Hangisinde daha rahat ediyorsanız onu kullanabilirsiniz.

Cevapla
Mesut Taşkın
27 Ekim 2014 11:33

Yoast kullandım 4 gün oldu site index bile almadı o kadar pinglemeye rağmen. Hepsini sildim şimdi yeniden yapıp All in Seo Pack kullanıcam. Bence Yoast iyi değil. Bildiğinden şaşmamak lazım.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir