Windows 8 İncelemesi

windows8

Windows 8 maceram bu hafta aldığım SAMSUNG ATIV BOOK 5 NP550P5C-S05TR NOTEBOOK ile başladı.Windows 8‘e uzaktan bakılınca çok karışık gözükse de bilgisayarı şöyle bir önünüze aldığınızda Windows 7‘nin üzerine bir kaç şey eklenerek oluştuğunu anlayabiliyorsunuz.Yani adamlar uğraşmış farklı bir tarz yaratmaya çalışmışlar.İlk göze çarpan özellik başlat menüsünün olmaması.Yani Windows‘un tüm sürümlerinde , bilgisayarınızın sağ alt köşesinde bulunan o başlat menüsü Windows 8 ‘de yok!Onun yerine “Başlangıç Penceresi” varÜstteki resimde de görüyorsunuz zaten.Bu başlangıç penceresi üzerinden ;

  • Haber okuyabilir
  • Oyun oynayabilir
  • Arkadaşlarınızla Skype üzerinden mesajlaşabilir
  • Hava durumuna bakabilir
  • Fotoğraflarınızı izleyebilirsiniz.

Tabiki tüm bu saydıklarımı diğer Windows sürümleriylede yapabılırsınız fakat  Windows 8‘de bize biraz daha kolaylık sunulmuş diyebilirim.

Ayriyeten değişiklik sevenler için Windows 7‘ye göre daha hoş temalarda var.Örneğin Windows 8 bilgisayarınızı bir tema ile i-mac ‘ gibi kullanabiliyorsunuz.

Grafik bakımından eşit şartlarda Windows 7 ile kıyaslarsak her türli Windows 8 üstün çıkar diyebilirim.Ayrıca oyun sürümleri için şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Windows 7’de çalıştırdığım her oyunu Windows 8’de de rahatlıkla oynayabılıyorum.

Bu arada bilgisayarı kapatma tuşu vs. sağ taraftan çıkan bir bölümde.Yani bilgisayarı artık başlattan kapatmıyoruz.Yan taraftan açılan bölmeden Ayarlar kısmına geçip ordan güç seçeneği ile kolaylıkla bilgisayarımızı kapatabiliyoruz.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

3 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Merakla bekliyoruz bakalım ne olcak, gerçi Windows 7`den hemen vazgeçmem de yenilik yeniliktir.Ayrıca bilgi için teşekkürler.

Cevapla

Hocam yazıda belirttiniz Başlat menüsü sağ alt köşede değil sol alt köşede olacaktı. Dalgınlığınıza gelmiş olacak galiba. Wİndows 8’e bir türlü alışamadım nedense. Tasarımı bana kullanım kolaylığı sağlamıyor gibi geldi. Sanırım masaüstü ile diğer şeylerin farklı bir pencerede açılmasından.

Cevapla

Gözümden kaçmış olmalı, uyarı için teşekkür ederim. Hemen düzeltiyorum :)

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir