Webmaster Forumlarıdaki Sahte SEO Uzmanları

Merhabalar arkadaşlar bu günkü konumuz webmaster forumlarındaki 20-30 liralık SEO Uzmanları.Aslında anlatmama bile gerek yok fakat konudan haberi olmayan arkadaşlar olabilir.Herhangi bir webmaster forumuna girdiğinizde forumun “backlink – tanıtım yazısı” bölümüne göz attığınızda şok olmanız içten bile değil.Bu makaleyi yazmayacaktım fakat kendimi yazmak zorunda hissettiğim için yazıyorum.

Bir çok webmaster forumunda  “19 Liraya SEO yapıyorum” , “En iyi SEO Hizmeti sadece 40 TL” şeklinde başlılar görebilmeniz mümkün.Peki bu arkadaşlar neden bu işi bu kadar ucuza yapıyorlar ? Neden SEO ‘ya yıllarını harcamış insanlar SEO Hizmeti ‘ni size bu kadar ucuza yapmıyorlar da bu arkadaşlar bu kadar ucuza yapıyorlar diye düşündünüz mü? Aslında cevap basit. Bu 30-40 liralık SEO ‘cu arkadaşlar ya seodan anlamıyorlar ya da bu işi en basitinden bir programla yapıyorlar.Peki bu yapılan işlemin etkisi olmuyor mu ;  Haşa ,Tabiki oluyor! Fakat olumlu mu , olumsuz mu tartışılır.Gelin bu hizmetlere Google ve diğer arama motorlarının gözünden bakalım.

Örneğin bir websiteniz var ve günlük olarak 1 özgün makale girip bunu sosyal ağlarda paylaşıyorsunuz fakat Google ‘ın gözünde daha hızlı yükselmek istediğiniz için bir webmaster forumundan “ABC Seo paketi” aldınız.Bu ABC Seo paketinin içinde 500 wiki tanıtım yazısı , 500 imleme , 50 paravan blog oluşturma gibi maddeler mevcut.Arkadaş zaten bunları teker teker manuel olarak oluşturmak istese bir gününü buna harcaması lazım.Fakat 1 saat içinde size rapor sunuyor.Nasıl mı oluyor? Sizden tanıtım yazısını alan arkadaş direk programlara başvurup hızlı bir şekilde tüm işlemi tamamlıyor ve programdan çıkan sonuçları size yolluyor.Bu işlem 1 saat içinde olup bitiveriyor.Şimdi siz Google olsanız bir websitesinin 1 saat içinde yaklaşık 1000 backlink almasına ne gözle bakardınız? Hele ki bu websitesi herkesin backlink aldığı çöplük değerindeki websitelerinden dahi link alıyorsa! Tabi ki ufak ufak sıralamalarda düşüş ile bu websitesini cezalandırırdınız değil mi? Aynen öyle.Örneğin aşşağıdaki grafiği inceleyebilirsiniz.

backlink-grafik

Yukardaki grafiği incelediğimizde bu hizmetin Salı günü alındığını farkedebiliyoruz.Çünkü Pazartesi günü websitesinin toplam 300 backlinki varken Salı günü 1300 ‘e çıkmış.Yani websitenize bir günde 1000 adet link çalışması yapılmış.Arama motorları bu aşırı yükselişi görebiliyorlar tabiki.Peki görünce ne yapıyorlar ? Arama motorları bu ani backlink yüklenmesini görünce sitenizi spama sokup çeşitli cezalar verebiliyorlar.Örnek olarak bir webmaster forumdaki arkadaş yaptırdıgı çalışmadan şikayetçi.

SEO şikayeti

 

Bir SEO Uzmanı olarak kesinlikle bu tür gereksiz ,size zarar verecek çalışmalar yaptırmanızı tavsiye etmiyorum.Bu tür çalışmalar sitenize arama motorları gözünden zarar vereceği gibi arama motorları tarafından ceza da verebilir.Bu yüzden dikkatli davranmak lazım.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn3Share on Facebook0

7 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Örneğin de çok güzel konu da çok güzel olmuş, bu tarz yazıları ben de yazacağım. Milletin parasını yiyorlar ayrıca da yaptıklarının yanlış olduğunu da biliyorlar, böyle iş olur mu ya!

Cevapla

Kesinlikle sana katılıyorum dostum. Hem zaman, hem para boşa gidiyor. Böyle güzel makalelerle insanları bilinçlendirmeye devam…

Cevapla

Kesinlikle haklısınız , bu konuda herkesi bilgilendirmek gerekiyor.Hele ki bu günlerde de zaten forumlarda konular açılmaya başlandı.

Cevapla

Çok güzel bir yere değinmişsiniz, bunlar sadece para için sizin sitenizi hiç düşünmez.

Cevapla

Çok güzel bir konuya değinmişsin, Google gittikce cıvıtıyor bunu fırsat bilen sözde Seocular da git gide piyasayı zaptediyor :(

Cevapla

Ben de siteme seo yaptırmak istiyorum ama kararsızım açıkçası, istediğim sıralamalara da yaklaşmaktayım. Bu tarz konular gördükçe biraz korkuyorum açıkçası.

Cevapla

Korkmanıza hiç gerek yok , Seo Hizmeti ‘ni layıkıyla yapan arkadaşlarda bulunmakta piyasada :)

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir