Ubuntu Nasıl Yüklenir ?

Merhabalar , Linux kategorisinde bir önceki yazım olan “Linux Nedir?” adlı makalemde size Linux hakkında bilgiler vermiştim.Bu makalemde ise size Linux tabanlı özgün bir işletim sistemi olan Ubuntu’yu bilgisayarınza nasıl kurabileceğinizi anlatacağım.

Windows ve Ubuntu’yu Aynı Bilgisayarda Kullanmak

Öncelikle bilgisayarınız 32 bit ise bu linkten 64 bit ise bu linkten iso dosyalarımızı bilgisayarımıza indiriyoruz.İndirme işlemi biraz uzun sürebilir , bu doğaldır çünkü koskoca yeni bir işletim sistemi indiriyorsunuz bilgisayarınıza.

Bu adımdan sonra bilgisayarınıza boş bir DVD yerleştirin.Bu boş DVD’ye indirdiğiniz iso dosyasını yazdırın.İso dosyasını yazdırmak için Windows Disk Yansıması Yazıcı veya Nero gibi programlar kullanabilirsiniz.

DVD’ye yazdırma işlemi bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım.Zaten bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda Ubuntu kurulumu direkt olarak başlayacaktır.Eğer önceki işletim sisteminiz (Windows XP , Windows 7 , Windows Vista vs.) açılırsa yukardaki adımlardan birinde hata yapmışsınız demektir.

Bundan sonraki işlemlere aşağıdaki videoyu izleyerek devam edebilirsiniz.

Videomuzu dikkatlice izlediyseniz sizinde bilgisayarınız işletim sistemini yükledikten sonra kendini yeniden başlatacaktır.Burda dikkat etmeniz gereken nokta işlemin başında bilgisayarımıza taktığımız DVD’nin bilgisayarımıza takılı olmaması gerekmektedir.Şayet Ubuntu DVD’niz hala bilgisayarınıza takılıysa yeniden Ubuntu kurulumuyla karşılaşabilirsiniz.

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra eski işletim sisteminiz yeniden karşınıza gelecektir.Burda sizi Ubuntu’nun kurulum ekranı karşılayacaktır.Burada kurulum sizden bir yerel disk seçmenizi isteyecektir.Siz de en az 30GB boş alan olan bir yerel disk seçerek işleme devam edebilirsiniz.Bu arada kullanıcı adınızı ve şifrenizi de girmeyi aman unutmayın.

ubuntu-nasil-kurulur

Ardından kurulum yükleyicisi bilgisayarınıza dosyaları yükleyecektir.Bu işlem de uzun sürebilir , çünkü yukardaki resimde de gördüğünüz gibi dosyalar yaklaşık 18GB.Yükleme bittikten sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkacaktır.

ubuntu-nasil-kurulur-2

Şu anda Ubuntu işletim sisteminin bilgisayarımıza yükleme işlemi bitti.Şimdi yeniden başlata tıklayarak bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra Ubuntu işletim sistemini gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

isletim-sistemi-secim-ekrani

Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra yukarıdaki ekranla karşılaşacağız.Burdan Ubuntu’yu seçerek yolumuza devam ettikten sonra kurulum esnasında belirlemiş olduğumuz şifremizi gerekli alana giriyoruz ve Ubuntu masaüstümüz karşımıza geliyor.

Yukardaki işlemlerle ilgili kafanıza takılan herhangi bir sorun varsa konu altından bana bildirebilirsiniz.Size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

1 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Güzel bir paylaşım olmuş gerçektende devamlı sitenizi takip ediyorum cok güzel paylaşımlarınız var bu paylaşımların devamı dileğiyle kolay gelsin.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir