Ubuntu İşletim Sistemi Android telefonlara geliyor

Bilgisayarlarda çok ünlü ve güçlü Linux çekirdekli işletim sistemi olan Ubuntu artık akıllı telefonlar için adapte edildi.

Linux çekirdekli yeni mobil işletim sistemi bilgisayar programlarını telefonunuzda kullanmaya imkan verecek ve monitörlere (TV’lere) bağlandığında asıl bilgisayar gibi çalışacak.

Yeni sistemin mobil piyasada başarılı olacağına çoğu kişi inanmıyordu, fakat sistemi yaratan ve onu yöneten Canonical şirketinin CEO’su Mark Shuttleworth konuşmasında “Artık çok cep telefonu üreten şirketlerle temasa geçeceğiz ve piyasaya yeni sistemle çalışacak olan telefonların çoğunu bu yıl içinde bırakacağız.” diye tabirde bulundu.

İlk olarak sistemi daha çok amatör programcılar işletecekler. Sistem ne de olsa telefonu bilgisayar gibi çalıştırmaya izin verriyor ve Linux ailesinden olduğu için imkanları fazla. Şüphesiz hızlıca oyun ve uygulama şirketlerini kendisine çekebilecek. Ayrıca son zamanlarda oyun şirketleri Ubuntu’nun bilgisayarlar için olan versiyonuna ilgisi arttı. Valve şirketi kendi uygulaması olan Steam’ı artık Ubuntu için beta olarak yayınladı ve Steam’ın yeni çıkacak olan mobil platform üzerinde de şüphesiz çalışmaya başlayacağını belirtti.

ubuntu-telefonlar

Mark Shuttleworth BBC kanalına verdiği röpörtajda ilk olarak Android telefonların gücünün bazı dizüstü bilgisayarları geçmesinin imkansız olduğunu ve bunu esas alarak tarihte ilk kez olarak telefonu bilgisayar gibi çalıştırmaya imkan veren tam fonksiyonlu sistem icat ettiklerini söyledi.

Mark Shuttleworth bu sözleri de röpörtajına ekledi: “Ben inanıyorum ki, gelecek 3 veya 5 yılda Apple bu ideaya gelecek ve Microsoft Windows 9’da olmasa da Windows 10’da kendi dizüstü ve telefon cihazlarını bir cihazda kullanıma verecek. Biz bunu herkesden önce yaptık. ” dedi.

Bu sistemde çalışan telefonlar haftaya Las Vegas’ta düzenlenecek CES de tanıtılacaklar.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

3 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Yusuf Yetişen
08 Ağustos 2014 20:18

Ubuntu Mobili Galaxy Nexus’ta denemiştim ,gayet güzeldi.

Cevapla

Hemen gelsin de bir bakalım Ubuntu gibi hafif işletim sisteminin nasıl duracağını :)

Cevapla
Erdem Altınay
02 Aralık 2014 19:26

Aslında çok güzel ve pratik bir sistem ama mobilde nasıl olur onu bilemedim doğrusu. Dünyaca ünlü markalar artık mobil sektörüne giriyor. Bu da bilgisayarların hayatımızda artık daha az yer kaplayacağı, büyük yoğunluğun mobil cihazlarda olacağı anlamına geliyor.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir