Twitter Facebook ve Youtube’a Erişim Engellendi!

twitter-facebook-youtube-yasak

Twitter , Youtube ve Facebook’a erişim bu gün saat 15.00 suretiyle kesildi. Yapılan bu kesinti Türkiye’nin sosyal ağlarla ilgili en büyük erişim engellemesi olarak tarihe geçti. TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) internet sitesinde bu konuyla ilgili henüz bir açıklamada bulunmadı.

Turkcell Superonline ve TTNET kullanan kullanıcılar bu gün saat 15.00 itibari ile Twitter, Youtube ve Facebook‘a erişememeye başladı. Youtube’a girince “Bu Siteye Erisim Mahkeme Karariyla Engellenmistir.” yazısı ile karşılaşan kullanıcılar Twitter’a girince ise “Bu web sayfası kullanılamıyor” ibaresi ile karşılaştılar. Bazı internet operatörleri ile bu sosyal ağlara erişen kullanıcılarında yakın tarihte erişimlerinin kesileceği söz konusu.

Güncelleme : Hürriyet’in endindiği belgelere göre sosyal ağlara gelen bu engellemenin geçen günlerde meydana gelen Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi ve bu olayların sosyal medyada paylaşılması ile ilgili olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet'in edindiği belgeler için tıklayınız.

hurriyet-twitter-engeli-belge

hurriyet-twitter-engeli-belge-2

hurriyet-twitter-engeli-belge-3

Güncelleme : Kaldırılması gereken içeriklerin Facebook’tan kaldırılması ile Facebook tekrar erişime açıldı.

Youtube ve Twitter’a Nasıl Erişim Sağlayabilirsiniz?

Sosyal ağlar elbetteki hayatımızda önemli bir yere sahip. İş görüşmeleri , arkadaşlık ilişkileri ve daha bir çok olay sosyal ağlar üzerinden yürütülebiliyor. Bu yüzden erişime engellenen Youtube ve Twitter’a çok kolay bir yol ile erişim sağlayabilmeniz için size bir kaç tüyo verelim.

  1. Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız Zenmate kullanabilirsiniz. Bu linke tıklayarak Zenmate’i indirip kurun.Kurduktan sonra tarayıcının sağ üst köşesinde çıkan kalkan işaretinine tıklayarak Zenmate’i açabilirsiniz. Zenmate açıkken erişime engellenen websitelerine erişim sağlayabilirsiniz.
  2. Eğer Chrome kullanmıyorsanız bir diğer yöntem DNS değiştirmek. DNS değiştirmek size kalıcı olarak tüm websitelerine giriş izni sağlar.DNS değiştirmeyi bilmeyen kullanıcılar bu adresten yararlanarak nasıl DNS değiştirebileceklerini öğrenebilirler. Aşağıda bulunan Google DNS adresleri ile tüm websitelere erişebilirsiniz.

Tercih Edilen DNS Sunucusu : 8.8.8.8

Diğer DNS Sunucusu : 8.8.4.4

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn1Share on Facebook0

1 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Seo İpuçları
10 Mayıs 2015 01:08

Bu tarz engellemeleri pek desteklemem ancak bizim kanunlarımıza da karşı gelen siteler büyük site de olsa göz yumacak değiliz.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir