Teknolojide Türk marka mı tercih etmeli yoksa yabancı mı?

Teknoloji denince akla ilk gelen ürünler genellikle yabancı markalıdır. Örneğin cep telefonları sıralandığında Apple’ın iPhone’u, Samsung’un Galaxy’si ve HTC’nin One serisine ait ürünleri görürüz listenin ilk sıralarında. Peki, ya Türk markaları? Henüz global rakipleri kadar bilinirliğe ve yüksek satış rakamlarına sahip olmasalar da Türkiye’den çıkan teknolojik ürünlerin de hem sayısı hem de bilinirliği gitgide artıyor. Teknoloji ürünleri satın alırken kararımızı hangisinden yana kullanmalıyız dersiniz? Son dönemde bu alanda öne çıkan yerli ve yabancı markaları karşılaştıralım, kararı siz verin.

Cep telefonunda henüz yeniyiz

Yeni bir cep teelfonu alacağımız zaman neredeyse hepimizin aklına ilk geneler yabancı markalar. Peki, bunlara alternatif olarak tercih edebileceğiniz Türk markaları olduğunu da biliyor muydunuz? Örneğin Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Vestel, başta televizyon ve beyaz eşya olmak üzere farklı kategoride ürünleriyle Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Vestel’in bu alanda son atılımlarından biri de aynı zamanda Türkiye’nin ilk yerli cep telefonlarından biri olan Venus. Peki yerli ürün olarak karşımıza çıkan Venus markalı bir telefon ihtiyaç ve beklentilerimizi karşılar mı? Serinin V3 5570 modeline baktığımızda 13 MP kamerası, Android işletim sistemi, Wifi, GPS gibi özellikleri ile piyasadaki yerli ve yabancı birçok telefonla benzer özellikler taşıdığını görüyoruz. Ancak telefon henüz çok yeni ve yabancı rakiplerinin halihazırda ciddi bir kullanıcı kitlesi mevcut. Bu kullanıcıları Vestel marka telefon kullanmaya ikna etmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bununla birlikte iPhone, Samsung ve Blackberry gibi yabancı markaların yine geçmişten günümüze oluşan sadık müşterileri var. Bu müşterilerin henüz piyasada yeni sayılan bir markaya geçiş yapması olanaksız değilse de zaman alacak bir durum gibi görünüyor.

Vestel Cloud mu yoksa iCloud mu?

Vestel’in kullanıcılarına sunduğu bir diğer özellik de Cloud yani bulut desteği. Bu sayede cep telefonunuzda bulunan dosyaları kolayca buluta aktarabiliyor ve telefonunuzda yeni dosyalar için yer açabiliyorsunuz. Vestel Cloud’un 50 GB’lık saklama alanı kullanıcılarına oldukça geniş bir kapasite sunuyor. Ayrıca telefonun dahili hafızasını da arttırmak mümkün. Vestel Venus’ün bir diğer avantajı da Vodi gibi Hollywood filmlerini cep telefonu üzerinden izleme fırsatı sunan servislerle yaptığı kampanyalar. Bu sayede sınırlı süre için olsa da bu ek servisleri ücretsiz olarak kullanma şansına sahipsiniz. Elbette Vestel’in Cloud özelliği ve diğer ek hizmetleri henüz Apple kadar gelişmiş değil ve diğer cihazlarla bu denli entegre çalışmıyor ancak daha uygun fiyata bu anlamda temel bir ihtiyacı karşıladığını söyleyebiliriz.

Turkcell kendi markasıyla sektörde

Vestel’e alternatif olarak Turkcell de son dönemde kendi cep telefonunu tüketicilerle buluşturan yerli markalar arasında. T50 ve T60 modelleri ile akıllı telefon kullanıcılarının beğenisine sunulan Turkcell marka telefonlar, aynı zamanda birer cep bilgisayarı. Bu telefonlar birçok konuda ihtiyacı karşılıyor. Örneğin T50 modeli 5 inçlik ekranı ve Android’in son sürümü olan Kitkat 4.4.2 işletim sistemiyle gayet iyi bir seçenek gibi duruyor. Güçlü bataryası ve hızlı şarj özelliği de yine günümüzde önemli bir soruna karşılık veriyor denebilir. Turkcell markalı telefonların bir diğer avantajı da yaygın servis ağı. Türkiye’nin neredeyse her yerinde bulunan Turkcell iletişim merkezlerinden destek alabiliyor veya gerekli olduğunda telefonunuzu servise gönderebiliyorsunuz.

Beyaz eşyada Türk imzası

Cep telefonunda henüz çok iyi bir noktada olmasak da sözkonusu beyaz eşya olduğunda Türk markalarının uzun süredir dünyada söz sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Beko ve Arçelik gibi Türk markaları bu alanda yabancı rakipleriyle rahatlıkla boy ölçüşebilecek düzeydeler. Aynı zamanda ilk yerli cep telefonlarından birinin de üreticisi olan Vestel ise yine yıllardır başta televizyon ve beyaz eşya teknolojilerinde hem Türkiye’de hem de dünyada trendleri belirleyen bir marka. Teknolojik gelişmeler dünyada çok hızlı bir şekilde yaşanıyor ve yeni bir teknoloji bile birkaç hafta içinde eskiyebiliyor. Bu nedenle ister yerli isterse yabancı bir markaya karşı olsun yakalanan teknolojik üstünlük genelde fazla uzun sürmüyor. Peki, teknoloji alışverişi yaparken yerli mi yoksa yabancı markaları mı tercih etmeli? Esasında bu konuda tercihimizi yaparken ürün özelliklerinin yanında garanti süresi ve yetkili servislerinin yaygınlığı gibi kriterlere de bakmakta yarar var. Çünkü bir ürünü satın alırken bazen önemli olan belki de hiç kullanmadığınız özelliklere sahip olması değil, ihtiyaç duyduğunuz her an yetkili servislere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilme, uygun fiyat gibi kriterler de olabilir.

Bilgisayardan cep telefonuna Casper

Türkiye’nin en eski teknoloji şirketlerinden olan Casper, önceleri sadece bir bilgisayar markası olarak biliniyordu. Teknolojinin gelişmesi ve özellikle mobil cihazların tüm dünyada yükselen bir trend haline gelmesiyle farklı dizüstü bilgisayar ve tabletleri de ürünleri arasına ekledi Casper. Şimdi ise işi bir üst noktaya taşıyarak kendi cep telefonunu da üretiyor. Casper markalı cep telefonları tıpkı yerli rakibi Vestel’in Venus modelleri gibi birçok özelliğe sahip. Örneğin ”Türkiye’nin en ince akıllı telefonu” sloganı ile sunulan Casper VIA modeli 5.1 mm. inceliğiyle bu alanda oldukça iddialı. Sadece 98.8 gram ağırlığındaki telefon hafiflikte de rakipleri ile rahatlıkla yarışabiliyor. Birçok kullanıcıya göre Casper markalı telefonlar hem özellik hem de tasarım anlamında rakipleri ile rahatlıkla yarışabilecek düzeyde. Ancak Vestel’in Venus modelinde karşımıza çıkan bilinirlik ve kullanım alışkanlıkları gibi handikaplar Casper’ın piyasaya sürdüğü telefonlar için de geçerli. Henüz piyasada yeni sayılabilecek bu ürünlerin kullanıcılar tarafından tercih edilmesi ve piyasada belirli bir yer edinmeleri zaman alabilir.

4G’ye uyumlu Casper VIA, Android Lollipop 5.0.2 işletim sistemi ile geliyor. 8 MP Largan lensli arka kamerası da Samsung ve Apple gibi yabancı rakipleri kadar iyi sonuçlar vermese de bir telefon kamerasından beklenen performansı fazlasıyla sergiliyor denebilir. Panoramik selfie ve otomatik odaklama gibi özellikleri de telefonun kamerasını bu anlamda daha iyi bir noktaya taşıyor. Renk seçeneği olaraksa beyaz ve siyah olmak üzere iki farklı renkte sunulan Casper markalı telefon yine bu konuda yabancı rakipleri ile benzer bir çizgide ilerliyor. Ancak Casper markalı telefonlar için hem özellik hem de tasarım anlamında henüz alınacak yol var gibi görünüyor. Tabii kısmen görülen bu handikapların kullanıcılar için olumlu tarafı da var. Çünkü Casper markalı ve diğer yerli telefonlar yabancı rakiplerinden çok daha uygun fiyatlı. Yani özellikleri çok gelişmiş olmasa da neredeyse yarı fiyatını ödeyerek bir akıllı telefon sahibi olabilir ve işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Üstelik Casper’ın farklı özelliklere sahip modelleri de var ancak incelik konusunda diğer modeller bu kadar iddialı değiller.

En doğrusu hangisi?

Peki, teknoloji alışverişi yaparken sizin için en uygun marka ve model hangisi? Yerli ürün mü tercih etmeliyiz yoksa yabancı mı? Aslında en doğrusu bu soruya ihtiyaç ve beklentilerinize göre sizin yanıt vermeniz. Hem yerli hem de yabancı telefonların fiyatlarını ve özelliklerini kıyaslayarak sizin için en doğru ürünü bulabilirsiniz. Bunu yaparken de Ozozo.com gibi karşılaştırma sitelerini kullanabilir, aradığınız ürünün en ucuzu neredeyse bulurken zaman kazanabilirsiniz.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

Benzer Yazılar

İOS 7 Güncellemesi

2 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

FurkanUysal
30 Nisan 2016 10:04

Hocam , Türk malı kullanmayı herkes ister ama malum üretemiyoruz.

Cevapla

Vestel telefon aldım aldığıma bin pişman oldum. 1 haftalık telefon şarj almıyordu garantiye verek dedik kullanıcı hatası dediler. Ücreti bana ödettiler. Arkadaşım iphone telefonı wifi bozuk diye yolladı 1 sene kullandığı telefonu alıp sıfırını verdiler. Gelde türk malı kullan işte.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir