Rusya Aya İnsan Göndereceğini Duyurdu

2030 öncesinde, Rusya aya ilk kozmonotu yerleştirmeyi düşünüyor. Rusya 1960’larda büyük uzay yarışı için biraz geç kaldı, ama şimdiki misyonu olan insanlı derin uzay yolculuğunda ilk sıraya yerleşmeyi düşünüyor.

Salı günü Moskova’da bir uzay ve teknoloji konferansında, Rusya Federal Uzay Ajansı başkanı (NASA Rusya’nın versiyonu) açıkladı: “Ay yolculuğu ve Ay’a iniş için 2029 yılına kadar bir uçuş planlıyoruz.

Rusya Aya insan yerleştirecek

Aynı zamanda Avrupa Uzay Ajansı bir kuyruklu yıldıza geçen yıl oluşturdukları bir ekiple iniş yapacaklarını belirtti.

Rusya ve Avrupa Uzay Ajansı Ay’da kalıcı bir üs kurulması ile ilgilendiklerini belirtti ve bu hedefe doğru ilk adımları atmaya başladılar.

Geçen ay Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), 2024’te Ay’ın güney kutbuna Luna 25 adlı uzay aracını göndereceğini duyurdu. Ay’a ilk dokunuştan sonra astronotlar gelecek ay üsleri için ay yüzeyini araştıracaklar.

Luna 25’e görevi ilk kez 1997’de önerildi ve o zamandan beri bu çalışma bir dizi gecikmelere uğradı, ama sonunda Luna 25 artık göreve başlayabiir fakat bunun için Avrupa Uzay Ajansı‘nın yardımına ihtiyacı var gibi görünüyorHatta ve hatta uzay aracının yapımına başlanıldığı bile duyuruldu.

Bu ortak çaba, 20. yüzyılın ortalarından yalnız uzay yarışı için hoş bir tezat oluşturuyor. Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya Ay’a gözlerini dikse de, NASA şu anda olaya biraz daha uzak. NASA için daha tehlikeli bir görev arayışı devam ediyor: Mars

Kaynak : Yahoo

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir