Pisi Linux Genel İnceleme

Pisi Linux dağıtımı Ülkemizde gönüllü Pisi topluluğu tarafından geliştirilmektedir. Herhangi bir kurum veya kuruluşa ait değildir. Herhangi bir geliri yoktur sadece gönüllü çalışmalarla yürütülmektedir. Pisi Linux sadece ÜLkemizde değil yurtdışında da kullanılmaktadır. Dağıtım 13 tane dil desteği sunmaktadır. Gerekli sıralamaya Distrowatch.com (Lİnux dağıtımlarının istatistiğini tutan bir site) dan bakabilirsiniz.

Pardus 2011 sürümünün devamıdır. Telif hakları nedeniyle Pardus ismi kullanılamamıştır. Kendine ait özgün yazılımları bulunmaktadır:

  1. ÇOMAR (Yapılandırma Yöneticisi) (Müdür’den gelen gerekli işlemleri gerçekleştirir.)
  2. PiSi (Bir Paket Biçimi) (Özgün bir şekilde kaynak kodların paketleme ve sıralama biçimidir.)
  3. Paket Yöneticisi (Paketlerin kurulması kaldırılması güncellenmesi işlevleri bu arayüzden gerçekleştirilir.)
  4. YALI (Bir Linux Kurucusu) (Pisi Linux yükleme adımlarını içeren yazılım)
  5. Kaptan (Masaüstü özelleştirme aracı)
  6. Müdür (Sistemin açılışından kullanıcı ekranının gelmesine kadar olan açılış sürecini yönetir.)

Pisi ismi kendine özgü bir yazılım olan Pisi Paket Yöneticisinden gelmektedir.Paket yöneticisi bir Linux dağıtımının olmasa olmazıdır, bu sayede istediğiniz bir yazılımı depolardan terminale bir satır komut girerek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Depolarda programların derlenmiş ve belli bir düzende sıralanmış şekilde tutulmaktadır. Siz de ihtiyacınız olduğunda bu yazılımlara kolayca uğraşabilirsiniz.

Örneğin Pisi Paket sistemi komutlarıyla Debian paket sistemi komutlarını biraz karşılaştıralım:

  • pisi ur (Pisi paket sisiteminde)
  • apt-get update (Debian paket sisteminde)

Bu komutlar depoları kaynaklarını güncellemek için kullanılır. Bunun gibi birçok komut daha mevcut. Pisi paket sistemi hızlı ve kararlıdır.

Bu noktada önemli bir ayrıntı daha var kullandığınız Linux dağıtımının depoları güncel olmalı ki sizde güncel yazılımlara kolayca ulaşabilesiniz. Tabiki her zaman depolardan kurmak zorunda değilsiniz kaynak kodlarını indirerek kendiniz de derleyebilirsiniz. Bu noktada gönüllü ekip çok sıkı çalışarak son kullanıcı için son güncel yazılımları sürekli depolara eklemektedir.

Pisi Linux

Pisi Linux 1.2 sürümünde KDE 4 sürümü masaüstü bulunmaktadır. Pisi 2.0 da Yerini Güncel sürüm olan KDE 5 MAsaüstüne bırakcaktır. 2.0 sürümü için çalışmalar devam ediyor. KDE masaüstü ortamı açık kaynak olarak geliştirilen gene büyük bir topluluğu olan açık kaynak bir projedir. Başka masasütü ortamlarıda kullanılabilir sadece KDE değil XFCE de kullanabilirsiniz. Pisi Linux geniş bir depoya sahip sonkullanıcı için gayet uygun bir dağııtmdır.

Bu çalışmalar ülkemizde Linux bilinirliliğin artması ve Pisi Linux un daha fazla kullanıcıya ulaşarak bize ait bir dağıtmın ülkemizde yüksek kullanım oranında kullanılmasıdır. Pisi Lİnux için herkes birşeyler yapabilir. Blogunuzda bahsedebilirsiniz. Arkadaşlarınıza bahsedebilirsiniz veya ekibe dahil olarak doğrudan da yardımcı olabilirsiniz. Sizlerin de desteğiyle Pisi Linux çok daha iyi yerlere gelecektir ve kendi katkınızın olduğu bir dağıtımı kullnama şansına ve başkalarına da yarar sağlama olanağına kavuşacaksınız.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0
Etiketler: linux, pardus, pisi, pisi linux,

Benzer Yazılar

1 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Linux hakkında çok güzel bir açıklama olmuş. Teşekkür ederim.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir