Pagerank Nedir ? Nasıl Yükselir ?

google-pagerank-nedir

 

Eğer webmaster forumlarında takılıyorsanız  , Google ile ilgili bir makale okuduysanız veya SEO hakkında biraz yazı okuduysanız “Google Pagerank” kelimesi çoğu kez gözünüze çarpmıştır.Peki her gün gözünüze çarpan bu kelimenin anlamını tam olarak biliyor musunuz?

Pagerank kelimesi ingilizce olan “Page” ve “Rank” kelimelerinin birleşimiyle olmuşmuş bir sözcüktür.Türkçeye çevirmek gerekirse “Sayfa derecesi” diyebiliriz.Adından da anlaşılabileceği gibi Pagerank ; Google’ın sizin websitenize biçtiği değerdir.Bu değer ile Google websitenizin değerini diğer websitelere sunar.Zaten dikkat ederseniz internet uzerindeki en değerli websitelerin pagerankları 7-10 arasında değişir.Bir kaç örnek sunacak olursak Facebook’un pagerank değeri 9 , Twitter’ın pagerank değeri 10 olarak belirlenmiştir.

Sizde web sayfanızın pagerankını merak ediyorsanız herhangi bir arama motoruna ” Pagerank sorgulama ” yazarak pagerankınızı sorgulayabilirsiniz.

Pagerank Nasıl Yükselir?

Pagerank değerinizin yükselmesi otomatik olarak sitenizin değerini de yükselteceğinden pagerank web üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.Bu değeri yükseltmek için çeşitli yollara başvurabilirsiniz.Fakat fazla abartmayın , her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu işten de zararlı çıkarsınız.

Backlink almak

Pagerankı yüksek sitelerden backlink alarak Google PR değerinizi yükseltebilirsiniz.”Dofollow” backlink aldığınız websitesi sizin sitenizin kategorisindeyse bu backlink daha etkili olacaktır.İçeriğinizin uyuşmadığı , link yığını olan , illegal sitelerden aldığınız backlinklerin hiç  bir değeri yoktur ,  bu  linkler websitenizin değerini Google gözünde düşürür.

Özgün makaleler yazmak

Arama motorlarının en değer verdiği şey sitenizin içeriğidir.Sitenizin içeriğindeki makalelerin özgünlüğü bu yüzden çok önem taşımaktadır.Özgün makaleler her zaman için sitenize artı olarak dönüş yapar.Arama motorlarında daha çabuk index alırsınız , otomatik olarak arama motorlarının gözünde site değeriniz artar.

SEO

Seo sitenizi arama motorları için optimize eder.Bu sayede siteniz arama motorlarının gözünde daha kolay anlaşılır ve daha çabuk indexlenir.Aynı zamanda sitenizi arama motorlarında daha yükseklere taşır.Doğal olarak sitenizin değerini arttırır.

Unutmayın pagerank değeri direk gelecek bir şey değildir , Google düzenli olarak yaklaşık 3 ayda bir pagerank güncellemesi yapmaktadır.Bu güncelleme ile sitenizin de pagerankı güncellenecektir.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn1Share on Facebook0

8 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Google Ping
16 Mart 2014 19:06

Bilgiler güncel ve çok faydalı emeğinize sağlık.Özellikle yeni webmasterlara rehberlik edecek nitelikte..

Cevapla

Ben yeni webmasterlık yolunda ilerlemekteyim , yapmış olduğum site sizler sayesinde iyi yerlere gelmektedir.Teşekkürler.

Cevapla

Gerçekten PR için önemli ve aydınlatıcı bilgiler

Cevapla
Erdem Altınay
02 Aralık 2014 19:22

Pagerank için çok faydalı bilgiler, ama ne yazık ki Google artık Pagerank kavramına eskisi kadar önem vermiyor. Bunun sebebi de kendini uyanık sanan web site sahiplerinin bunu illegal yöntemler için kullanmaları. Ayrıca fake pagerankta Google’ın bu yönde bir adım atmasına sebep oldu. Kısacası Google Pagerank malesef eskisi kadar önem taşımıyor.

Cevapla

PR eskiden çok belirleyici bir etkendi. Şu an içind e dikkat edilmesi gerekli unsurlardan. Tabi ki tek başına bir anlam ifade etmeyebilir. Ama diğer etkenlere de dikkat etmek önemli.

Cevapla

Pagerank konusunda doğru bilgiler verilmiş ancak Pagerank değerinin sitelerin kalitesi açısından doğru bir gösterge olmadığını boş pr5, pr6, pr7 siteleri gördükçe net olarak anlayabiliyoruz. Ama yine de Pagerank değerinizin yükselmesini istiyorsanız yukarıdaki yönlendirmeleri uygulayabilirsiniz.

Cevapla

Hocam, kendim de Seo Backlink işi yapıyorum “dofollow” Google tarafında zararlı olduğunu diye biliyordum ben. Şimdi “nofollow” değerim daha fazla.

Cevapla

Nofollow veya dofollow olarak backlinkler zararlı değildir , sadece backlink alınan siteye göre bu değer değişebilmektedir.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir