NFC Teknolojisindeki Son Gelişmeler

Günümüzde kullanılan çoğu mobil aygıtta var olan NFC yani Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi ) teknolojisinden nasıl fayda sağlayacağımızı biliyor muyuz?

NFC dediğimiz gibi artık dünya üzerinde bir çok kullanıcının sahip olduğu telefonlarda mevcut ayrıca Apple firmasının yeni versiyon cihazı iPhone 6’yı sunduğu günden itibaren NFC diğer telefon üreticileri tarafından da yaygın bir şekilde üretilen cihazlara entegre edilmeye başlandı.

Bir yerden bir yere giderken kullandığımız toplu taşıtlarda akbil ve benzeri ücret ödeme seçenekleri yerine hatta ve hatta kredi kartlarımızın yerini almasını dahi beklediğimiz NFC teknolojisi için çok uzun bir zaman kalmadığını belirtmek istiyorum.

Dediğim gibi gündelik hayatımızda kullandığımız diğer ödeme sistemleri yerine gelmesi beklenen NFC’nin hayatımızda çok kolaylıklar sağlayacağına şüphem yok.

NFC ile Kablosuz Ödeme

NFC çalışma prensibi

NFC teknolojisinin esas çalışma mantalitesini şu şekilde anlatmam doğru olacaktır herhalde. Biz tüketicileri aracı kurumlara kolay yoldan bağdaştırıyor. Nedir bu aracı kurumlar? Bunlar bankalar olabilir veya internet yolu ile ödeme yaptığımız bilgisayarlarımız olabilir. Çok muazzam bir işlem olarak görülsede aslında çok küçük bir sistem teknolojisinden yarar sağlıyor. Kullanılan NFC yakın mesafede, bir iki santimetrelik bir alanda ki iki cihaz eşleştirmede ve belli bir miktarda ki gönderiyi iletmek için kullanılıyor. Yani Bluetooth teknolojisine benzer yanlarını düşünebilirsiniz fakat önemli olan yönü Bluetooth teknolojisinin çok çok üstünde bir teknolojiyi bizlere sunuyor aslında. Bluetooth’tan üstünlüğünü kavramamız için de iki cihaz arasında uyum sağlamak için bir kod girmemize gerek olmadığını NFC’nin herhangi bir koda ihtiyaç duymadığını söyleyerek anlatabilirim.

Tüm bunlara ekstra olarak NFC teknolojisi gerçekten çok küçük bir miktar güç harcayarak pile gereksinimleri olmadan işlemlere devam edebiliyor. Bu da bizlere hem zaman kazandırıyor hemde düşük zahmetle yapılan iş gücünü artırıyor.

Kullandığımız mobil cihazı alışveriş merkezlerindeki mağazaların ödeme noktalarına hatta ve hatta ulaşım araçlarının duraklarında bulunan ödeme merkezlerine tanıtarak NFC sayesinde hesabınızı oluşturabilir sonraki seferlerde kullanımda şahsınıza ait hesabını kullanmaya başlayabilir ve alışverişlerinizde ayrıca ulaşım ödemelerinizde kolaylık sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak alışverişlerinizde indirimlerden haberdar olabilir yol ve harita güzergahlarını da ulaşım noktalarında kullandığınız NFC ile takip edebilirsiniz.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn1Share on Facebook0

1 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Başarılı ve etkili bir çalışma olmuş.Elinize sağlık.Adamlar neler yapıyor bizimkilerde NFC bandını dinleniyoruz diye video cekip telefondan sökmeye çalışıyorlar.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir