Linux Nedir ?

linux-nedir

Linux da Windows gibi bir işletim sistemidir.Linux adını Linus Torvalds tarafından yapılan Linux çekirdeğinden almaktadır.Linux açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.Yani kaynak kodları herkese açıktır , isteyen istediği gibi düzenlemekte özgürdür.Kaynak kodları GNU kuralları öngörüsünde serbestçe dağıtılabilir.Üstelik işletim sistemi üzerinde yapılan yenilikler , güncellemeler ve eklenen programlar Linux web sitesi üzerinden açık bir şekilde tüm kamuoyuna duyurulmakta.Anlayacağınız Linux’un gizlisi saklısı yok.

Diğer işletim sistemleri ile kıyaslandığında en geniş donanım desteğine sahip olan Linux dünya sıralamasında en çok kullanılan işletim sistemi sıralasında kırallık koltuğunda yerini almış bulunmakta.Hatta dünya üzerindeki 10 süperbilgisayarda Linux kullanmaktadır.

Linux’un Avantajları Nelerdir ?

  • İşletim sisteminiz için para harcamanız gerekmez.Linux ücretsizdir.
  • Çöp yazılımlara veda edin.Linux çöp yazılım barındırmaz.
  • Bilgisayarda özgürsünüz.Linux tamamen açık kodludur.
  • Sürücü kurulumlarına son.Linux sürücülerini içinde barındırır.
  • Gerekli kısayolları masaüstüne ekleyin.Linux masaüstünüzü kendiniz kişiselleştirebilirsiniz.
  • Virüs mü , o da ne ?Linux kolay kolay virüs kapmaz.
  • Bilgisayarınızda takılmalara son.Linux gün geçtikçe yavaşlamaz.

 

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

4 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Linux, pek çok alanda aslında bizimle sadece bilgisayarlarımızda değil pek çok elektronik eşyamız da bile bulunuyor. Açık kaynak olma linux’u mükemmel kılan en temel özelliktir. Herkes tarafından geliştirilmesi zaten bir sistemin en iyisi olması için fazlasıyla olanak sağlamakta…

Benim en takdir ettiğim yapılardan biridir. Tabi günümüzde linux kullanımını masaüstüne getirmek pekte kolay değil. İnsanımız alışkanlıklarından vazgeçemiyor. Hatta ben bile bugün windows 8.1 kullanıyorum ve gayet memnunum. Lakin, web platformu için düşüncem her zaman linuxdan yana olmuştur esnekliği ve hızlılığı sayesinde…

Cevapla
Emre Uzun
15 Mart 2014 15:44

Aynen sana katılmaktayım Can , ben de Windows 8.1 kullanmaktayım fakat web platformları için en ideal olarak Linux’u görmekteyim.

Cevapla

Aslında buda bir alışkanlık dostum … Biz php ile doğduk. :D Anamızın karnında kod yazıyorduk :P

Cevapla
Oradan Buradan
15 Mart 2014 19:34

Linux işletim sistemi ilk başta insana yavan ve zor gelsede alışınca Windows işletim sistemlerinden daha kolay ve kullanışlı oldugunu anlıyorsunuz..

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir