iPod Classic Üretimleri Durdu

Apple şirketi “iPod classic” satışlarını durdurdu. Cihaz şirketin internet mağazasından ve şirketin resmi sitesinde iPod pleyerlarının üretim hattının tasvirinden çıkarıldı.

Şu anda iPod üretim hattında üç model var: iPod shuffle, iPad nano ve iPod touch.

iPod classic Apple şirketinin ilk MP3 çalarıydı. 2001’de onu Steve Jobs tanıttı. O zamanlarda cihaz 5 GB bellek ve mekanik yönetim tuşundan ibaretti . Bununla birlikte, ürün müzik endüstrisinde büyük bir başarı kazandı.

Apple’ ın pleyerları arasında classic modelinde 160 GB lık hafıza düşünülmüştü. O zaman flash bellek değil, daha ucuz ve ağır olan sert disk kullanılmıştı.

IPod classic pleyerları dokunmatik ekrana sahip olmayıp müziği çal tuşu “Click Wheel” adlı dokunmatik tuşun yardımıyla gerçekleştirildi. İşte bu tuş Apple‘ın müzik çaları olan iPod ‘u rakiplerinden ayırdı.
IPod classic son olarak 2009 yılında güncellenmiştir. Müzik oynatıcının en son 6. nesil versiyonu bulunmakta.
2008 yılından itibaren iPod ‘ların satış hacmi azalmaya başladı. 2008 yılında mali satış hacmi 54,8 milyon olarak belirtildi. 2013 yılında bu rakam 26,4 milyon oldu, yani iPod satışlarında yarı yarıya bir düşüş gözlendi.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0
Etiketler: apple, ipod, mp3 çalar, steve jobs,

1 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Haberden okuduğum kadarıyla iPod Classic’in üretiminin durdurulmasının nedeni satış rakamlarındaki düşme olarak görünüyor ve bu adım çok doğru bir seçenek olmuş. Teknoloji bu kadar hızla ilerlerken bir üründe bu kadar ısrarcı olmamak lazım.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir