İnternet Hakkında Az Bilinen 12 Gerçek

Günümüzde nerdeyse herkeste hızlı internet var ve insanlar televizyon izlemeyi bırakıp daha çok internete bağlanmaya başladı. Herkesin bir Facebook hesabı var ve bazılarımız videolarını Youtube’da da tüm dünya ile paylaşıyoruz. Kısacası internet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. Peki internetin gelişimi hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Gelin bu maceranın nasıl başladığına beraber bakalım.

 1. İnternet teknolojisi 1960’lı yıllarda oluşmuştu. Aktarılan ilk mesaj ise “LOG” metni idi. “LOGIN” yazmaya çalışan bir kullanıcı, G harfinin sebep olduğu aşırı yüklemeye göre şebekeyi çökertmişti.
 2. İnternet, http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html adresindeki tek bir sayfa olarak hayata gözlerini açmıştı. Sayfada “WorldWideWeb” projesi hakkında bilgiler ve ilişkiler vardı.
 3. İlk Smile, genellikle Kevin Mackenzienin 1979’da kullandığı -) simgesi olarak düşünülüyor, ancak bu çok da yüze benzemiyordu. 3 yıl sonra ise Scott Fahlman :-) simgesini sundu ve bu kullanıcılar tarafından daha çok beğenildi ve kullanılmaya başlandı.
 4. İlk web kamerası Cambridge Üniversitesi bilgisayar laboratuvarında hazırlanmıştı. Amacı kahve makinasını izlemek ve taşmasının önlemekti.
 5. MP3 standardı 1991’de icat edilmişti, ancak 1998 yılında müzik paylaşım hizmeti olan “Napsterin” varoluşuyla internette daha da popülerleşti.
 6. Birkaç yıl öncesine kadar internetteki gönderilen verilerin% 50’sini dosya paylaşım programları teşkil ediyordu. Ancak bugün, trafiğin% 85 lik kısmını videolar teşkil ediyor.
 7. İnternette ilk oluşan banner (reklam) bu günkilerden çok kötüydü. AT & T’nin bu reklamında “Buraya hiç tıkladınız mı? Tıklayacaksınız!” yazıyordu.
 8. Bir günde gönderilen e-maillerin% 81 ‘i spamdir.
 9. Peki ‘spam’ kelimesinin kaynağı neresi? Anlatılanlara göre bu 1980’li yıllarda Multi User Dungeons adlı metin tabanlı macera oyunlarından geliyor. MUD topluluğunun ve oyunlarının sıkıcı olduğunu düşünen bir kullanıcı, SPAM sözünü birkaç saniyede bir tekrarlayan klavye makrosu proglamlamıştı.
 10. YouTube ‘a ilk video 23 Nisan 2005’te yüklenmişti ve “Hayvanat Bahçesindeyim” adını taşıyordu.
 11. 2008 yılının Şubat ayında Orta Doğu’da internet bağlantısını sağlayan 5 deniz kablosu kesilmişti. İlginçtir ki, ABD ‘nin işgal ettiği Irak ve İsrail bundan etkilenmemiştir.
 12. Siber terörizmin en çok görünen biçimi DDOS adı verilen saldırılardır. Bu saldırılarda yüzlerce ve hatta binlerce bilgisayar, bir web sitesine veya ağa bağlanmaya çalışıyor ve sunucuyu çökertiyordur.

 

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

2 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Volkan Atabey
29 Haziran 2014 19:39

İlginç ve güzel bilgiler teşekkür ederim.

Cevapla
Erdem Altınay
02 Aralık 2014 19:23

Birçoğunu ilk defa duydum bu yüzden size gerçekten çok teşekkür ederim. Aslında hepsi bilinmesi gereken bilgiler ama ne yazık ki bizler teorik bilgiler yerine pratik bilgileri önemsiyoruz. Videoların bu kadar gelişim kaydetmesi beni hiç şaşırtmadı ama rakamları öğrenmek çok faydalı oldu, teşekkürler.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir