İnstagram’da #Love ilk sırada!

Sosyal medyayı yakından takip edip, İnstagram’ı kullanmamış olsanız bile duymamış olmanız imkansız sayılabilir. Dünya üzerinde yaygın olan bu uygulamada akıllı telefonlarınız ile çekmiş olduğunuz fotoğrafları, üzerinde filtre özelliklerini kullanarak yayınlayıp, sosyal medya hesaplarınıza paylaşabiliyorsunuz.

Instagram’da fotoğrafı çektiğiniz yeri harita üzerinde işaretleyip, foto şekilde haritaya etiketleyebilirsiniz. İnstagram’ın yaptığı güncelleme ile 15 saniyelik kısa videolar çekebilirsiniz. Yayınlanmış olan fotoğraf ve videolarınızın altına hashtag(bildiğimiz etiket işte) ekleyebilir uygulama üzerinde yapılan aramalarda da yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yayınlar sadece açık hesaplar üzerinden yapılan paylaşımlar için geçerli olumaktadır.(bunu da unutmayın.)

Böylece, İnstagram üzerinde yapılan aramalar sonucunda insanların en çok hangi hashtag aracılığı ile fotoğraf paylaştığını görebiliyoruz. Araştırma sonuçlarına göre ilk 50 hashtag aşağıdaki gibidir.

instagram-hashtag

Görüldüğü gibi Instagram’da #love hashtagi büyük farkla ilk sıradadır. Ancak kullanılan hashtagler arasında okunduğunda anlamsız, hatta hiç bir dilde karşılığı olmayan bazı sözler de var. Bunların, kısa anlamlarını veya başka bir ifade ile kullanım amaçlarını aşağıda sizler için sıraladık.

#tbt: Throw back Thursday için geçerlidir ve her ne kadar anlamı çok net olmasa da bir çok insan geçmişteki fotoğraflarını göstermek ya da Perşembe günleri yaptıkları eğlenceli faaliyetlerini ifade etmek için kullanır.

#IGers: Bu hashtag ise neredeyse tüm fotoğrafları içeriyor. Instagrammers anlamına gelmektedir ve isteğe bağlı olarak her fotoda kullanılabilir.

#instagood: Instagram kullanıcısının gurur duyduğu ve çok beğendiği herhangi bir fotoğrafı tasvir etmek için kullanılan hashtaglerden biridir.

#instacollage: Bazı kullanıcılar yaratıcılıklarını sergilemek için birden fazla fotoğraf kombine edip sonra İnstagram’a gönderirler. Yüklemiş oldukları bu fotoğraflar için kullandıkları hashtagdir.

#latergram: O an çekilmiş olan fotoğraf görüntüleri için değil, sonradan çekilmiş fotoğraflar için kullanılır.

#instamood: Mutlu, üzgün, kızgın, kafası karışık ya da başka duygular yaşıyorsanız bu hashtagi kullanabilirsiniz. Bu duyguların birini yansıttığını düşündüğünüz bir fotoğraf çekin ve bu hashtag ile insanlara ne hissettiğinizi fotoğraf aracılığıyla gösterin.

#tweegram: Bir çok kullanıcı fotoğraflarını İnstagram’a yüklerken aynı zamanda Twitter’da paylaşıyor. Bu hashtag İnstagram’da paylaşılan fotoğrafın aynı zamanda Twitter’da da paylaşıldığını vurgulamak için kullanılır.

#iphoneasia: Bu hashtag aslında Orta Asya’daki İnstagram kullanıcıları için seçildi. Ancak şimdi dünyanın neresinde olursa olsun insanlar bu hashtagi kullanıyorlar.

#iphoneonly: İnstagram, sonradan Android kullanıcıları için de açıldığından beri, bazıları foto resimlerinin iPhone ile çekildiğini göstermek için bu hashtagi kullanıyorlar.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn1Share on Facebook0

Benzer Yazılar

2 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Erdem Altınay
02 Aralık 2014 19:18

Love gibi bir hashtagın birinci olmasına şaşırmadım. Asıl şaşırdığım şey insanların resimlerini sırf iPhone ile çektiklerini göstermek için iPhone hashtag kullanmaları oldu. Böyle bir şeye ne gerek var anlamak cidden zor :)

Cevapla

180 milyon kişi sevgi demiş buda güzel bir sonuç olmuş. İnstagramın son yıllarda Türkiye’de popüler olması ile umut etmedim değil Türkçe bir hashtagın bu sıralamada olmasını.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir