Gençler Facebook’u Terk Ediyor

1,3 milyarlık üye sayısı ile dünyadaki en iyi sosyal ağlardan biri olan Facebook artık eskisinden daha az dikkat çekiyor.

facebook-dususte

Bu konuda Piper Jaffray Analitik Şirketi tarafından bu yılın yaz ve sonbahar aylarında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre Facebook diğer sosyal ağlara göre daha az ilgi çekmeye başladı. Öyle ki, söz konusu süre zarfında 13-19 yaş arası gençler arasında sosyal ağlar kullanarak yapılan gözlemde 72 kişiden %45’inin Facebook’u tercih etmediği gözlendi.

Kısacası, “Facebook kullanıyors munuz?” sorusuna, katılımcıların yarıdan azı olumlu yanıt verdi. En popüler sosyal ağ ise %76 evet cevabı ile gençlerin vazgeçilmezi ebeveynlerinin ise ara sıra girdikleri İnstagram oldu. Twitter ise %70 evet cevabı ile listede 2. sırada yer aldı.

Araştırmanın sonuçlarından o da anlaşılıyor ki, teknolojik şirketler arasında 13-19 yaş arası gençler daha çok Apple ürünlerini beğeniyorlar, ama bunların sadece %16’sı Apple’ın akıllı saatlerinin de ilginç olduğunu belirtiyor.Apple markasını beğenen kullanıcıların %42’si Apple’ın MP3 hizmetlerinden (iTunes ve diğer servislerden) yararlandığını belirtti.

Araştırmaya göre flash ve hard diskleri ise gençlerin sadece %6’sı kullanıyor. Bu da oldukça ufak bir rakam.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

8 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Bertug Erdem
12 Ekim 2014 15:45

Gençlerin Facebook’u bırakmasının bir çok sebebi var. Bence 1. nedeni sayfa görüntülenme kısıtlanması ve daha çok paraya yönelik işler yapması. Ben takip ettiğim sayfaların artık çoğunu Facebook duvarımda görmüyorum. Zaman geçirmemi azaltıyor. Bu durum bence en büyük şikayetlerden birisi ve Facebook’un geriye gitmesini sağlayan bir problem.

Cevapla

Evet, haklısınız Facebook kendine güvendiği için bir güncelleme yapmadı,bu yüzdende diğer sosyal ağlar kendilerini geliştirdi. Rakip siteleri artık daha çok sevilmeye başlandı.

Cevapla
Sezai Acima
12 Ekim 2014 17:23

Bitsin artık çok sıkıldık, sosyalleşme uğruna yapılan Facebook sosyalden çok asosyal hale getiriyor bizi, öğrencileri özellikle 25 yaş üstü kesimi robotlaştırıyor.

Cevapla
Tayfun Güney Üst
12 Ekim 2014 17:34

Gençlerin Facebook’u tercih etmeme sebebi Twitter’i daha aktif kullanıyor olmaları bence. Ayrıca Facebook’un eskisi gibi bir çekiciligi kalmadıgı için gençler Facebook’u tercih etmiyor olabilir..

Cevapla

Sosyal medya çeşitleniyor. Çesitlendigi gibi her iş için özel siteler üretiliyor. Facebook ise borsaya açıldıktan sonra insanları kısıtlamaya başladı. Haliyle yeni mecra bulan kaçacak.

Cevapla
Oyun Kuzusu
13 Ekim 2014 17:03

Ünlü kişilerin Facebook kullanmaması, güvenlik zaafiyeti ve sosyal ağların çeşitlenmesi bu durumun oluşmasında en büyük etkenler diye düşünüyorum.

Cevapla

Facebook artık eski özelliklerini kaybediyor yeni özellikler eklese de. Yeni çıkan sosyal medya siteleri Facebook’un kökünü tamamen kazıyacak.

Cevapla
Ayşe Durna
27 Ocak 2015 12:57

Kabul etsek de etmesek de, ömrümüzün önemli bir bölümünü pasif olarak Facebook’un başında geçiriyoruz. Gerçekten dünyada birbirimize görmezlikten gelirken, Facebook’ta beğenmenin sanal hazzını yaşamak pek çoğumuza mutluluk verebiliyor. Ancak belli bir noktadan sonra doyuma ulaşıyor, gına geliyor. Dünyanın en evrensel kuralı, hiçbir şey sonsuza kadar değil. Dolayısıyla belli bir noktadan sonra terk edilmek de, sanırım Facebook’un kaderi olacaktır.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir