Galaxy S5 ve iPhone 5s Karşılaştırması

Samsung‘un merakla beklenen telefonu Galaxy S5 geçtiğimiz günlerde tanıtılmıştı. Sizlere canlı olarak anlattığımız bu etkinlikte, Galaxy S5’in getirdiği yenilikler ve teknik özellikleri gün yüzüne çıkmıştı. Sağlık uygulamalarını ön plana çıkarmayı hedefleyen Güney Koreli teknoloji devi, bu hamlesi ile Apple‘a benzemeye çalıştığını kanıtlamış olmuştu.

Apple’ın iPhone 5s‘te kullandığı altın renk seçeneğini ve parmak izi okuyucusunu da yeni amiral gemisinde kullanan Samsung, telefonun işlemci tarafında ise ilk etapta hayal kırıklığı yaşatmıştı. Snapdragon 800 işlemcinin kullanıldığı söylenen Galaxy S5‘in, daha sonra Snapdragon 801 işlemciye sahip olacağı duyurulmuştu.

Sadece %8’lik bir performans artışı

Snapdragon 800‘e göre sadece %8 oranında fazla bir saat hız farkı olan bu işlemcinin 64 Bit tabanlı olmaması Android severleri pek memnun etmemişti. Galaxy S5’in hala kasmalara yol açan TouchWiz arayüzü için 2 GB gibi az bir Ram kullanan b, bu hamlesi ile yine olumsuz tepkilere maruz kalmıştı.

Galaxy S5 mi iPhone 5s mi?

Bu haberimizde Samsung‘un Galaxy S5‘i ile Apple‘ın iPhone 5s‘ini teknik özellikleri ve tasarımı ele alarak karşılaştıracağız. Bakalım hangi telefon daha iyi.

islemci

İşlemci

Bildiğiniz gibi Apple dünyada ilk kez 64 Bit mimarili mobil işlemciyi iPhone 5s‘te kullanmıştı. Uygulama ve oyun performansında ciddi artış sağlayan bu 64 Bit mimarili işlemci (A7), Galaxy S5‘te kullanılan Snapdragon 800işlemciye göre kat kat üstün.

Kazanan: iPhone 5s

Ekran

5.1 inç büyüklüğünde Super AMOLED ekranın kullanıldığı Galaxy S5, 4 inç büyüklüğünde Retina ekrana sahip rakibi iPhone 5s‘e üstünlük sağlıyor. Gerek ekran büyüklüğü gerek renklerin canlılığı bakımından bu testte Galaxy S5 ön plana çıkıyor.

Kazanan: Galaxy S5

galaxys5

Tasarım

Bildiğiniz gibi Apple “s” modellerinde tasarımda yeniliğe gitmiyor. Bu geleneği iPhone 5s‘te sürdüren firmanın bu hamlesi kabak tadı vermeye başlamıştı. Samsung da Galaxy S3 ve S4 cihazlarının tasarımında bir yeniliğe gitmemişti. Galaxy S5 ile yeni bir tasarım bekleyen kullanıcılar hüsranla karşılaşmıştı.

iPhone 5s‘in malzeme kalitesinin Galaxy S5‘e göre bir adım önde olduğunun kanaatine vardık. Testin galibi iPhone 5s.

Kazanan: iPhone 5s

Kamera

Apple‘ın iPhone 5s‘te kullandığı beyaz ve sarı renklerindeki “True Tone Flash” adı verilen flaşları, Samsung‘un Galaxy S5‘inde de kullanıldı. 8 MegaPiksel çözünürlüğünde kullanıcıya pek seçim hakkı sunmayan kameraya sahip olan iPhone 5s, gelişmiş seçenekler sunan 16 MegaPiksellik rakibi Galaxy S5‘in gerisinde yer alıyor.

Kazanan: Galaxy S5

galaxys5-kamera

Sensörler

Sağlık uygulamalarına ağırlık veren Apple, bu uygulamaları daha verimli kullanabilmek için M7 hareket sensörünü iPhone 5s’te kullanmıştı. Samsung da rakibine “özenerek” Galaxy S5 ile sağlık uygulamalarına önem verdiğini açıklamıştı. Nemkalp ve sıcaklık sensörünün kullanıldığı Galaxy S5, rakibinin bir adım önünde yer alıyor.

Kazanan: Galaxy S5

Genel

Her iki telefona da genel olarak bakacak olursak, işletim sistemi ve sunduğu yenilikler ile iPhone 5s rakibinin bir adım önünde yer alıyor.Ancak her iki telefon da yeni özellikler sunuyor. Kesin bir sonuca varmak çok zor.

 

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

5 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Fenogram Ajans
26 Şubat 2014 23:03

Kesinlikle Android diyorum.Samsung Galaxy S4 kullanıcısıyım ve S5 çıkar-çıkmaz ilk bakacağım akıllı telefon olacaktır.

Cevapla

Samsung’dan şaşmadım zaten Galaxy ile zaten şu anda zirvede.Galaxy S5’i de güzel yapmışlar kanaatimce.

Cevapla

Samsung S5 modelinin ortalama fiyatı Türkiye için 2800 TL civarı , benim görüşüm o paraya çok daha iyi telefonlar var.

Cevapla

Sağlık konusunda özenmiş derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Yani Samsung, ilk Apple öyle bir girişimde bulundu diye asla ama asla böyle bir adım atmamalı mı? Sonuçda çığır açan birşey değil yeni bir boyut kazandırmıyor o yüzden özenme gibi görmüyorum beğendiği özellikleri kendisine de eklemiş.

Cevapla
HAKAN AYTAR
03 Mart 2014 14:17

Samsung’u 4S kullanıcısı olarak çok beğeniyorum fakat biraz daha küçük görünüyor S5 , ama yine fikrimce biraz daha küçük olsaydı daha muhteşem olacaktı.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir