Siemens’in Yaratıcısı : Ernst Werner von Siemens

Ernst Werner von Siemens ünlü Alman mühendisi, mucit, elektriksel iletkenliğin yaratıcısı, sanayi sahibi, “Siemens” firmasının kurucusu, aynı zamanda sosyal ve siyasi militan olarak tarihe geçen bir kişilik.

Siemens-Logo

 

Ernst Werner von Siemens’in Hayatı

Werner Siemens 1816 yılında , 13 Aralık tarihinde Hannover’in yakınlarında Lenthe’de dünyaya geldi.
Lenthe’de liseyi bitirdikten sonra Magdeburg Topçu Mühendislik Okulunda eğitim aldı. Siemens ailesinin maddi durumu ona yüksek eğitim almaya elvermediği için teğmen rütbesi ile Berlin’de topçu atölyelerinde hizmet ediyordu. 1839’da annesinin ve 1840 yılında babasının vefatından sonra Werner ailenin en büyüğü olduğu için kardeşlerinin bakımını üstlendi.

Öğretmeninin tavsiyesi ile Siemens, Berlin’de Prusya mühendislik grubuna dahil olmak için dilekçe verdi, fakat oradan da olumsuz cevap aldı. Bundan sonra Werner Magdeburg’daki topçu okuluna girdi. 1835 yılının sonbaharında o, artık Berlin topçu okulunda subay olarak çalışmaktaydı. Bu okulda ve paralel olarak Berlin Üniversitesi’nde konuşmalara giderek o, kendi eğitimini geliştirerek, matematik, fizik, kimya ve balistik üzere bilgiler aldı ve bilimsel deneylerle uğraştı.

1838 yılında Werner eğitimini teğmen rütbesinde sona erdidi. Teğmen Werner Siemens Magdeburg’da hizmete başladı, ancak kısa süre sonra bir düelloda Sekundant gibi yer aldığından beş yıl süreyle cezaevine mahkum edildi.. Cezaevinde kendı odasını bir laboratuvara çevirdi ve burada elektroteknik için yeni yöntemler icat etti. Bir süre sonra Siemens af edildi ve 1842 yılında Berlin’de askeri hizmetini sürdürmeye başladı. Werner 1849 yılına kadar subay olarak çalıştı. Bununla beraber Werner kendi buluşları ile para kazanmak istiyordu. Onun buluşları pratik bir nitelik taşıyordu. Öyle ki, Werner, buhar makinesi için düzenleyici, yapay taş için pres makinesini düzeltmişti..
Sanayicilik hayali ile yaşayan Siemens 1852 yılında Profesör Dr.Drumanın kızı Mathilde Drumann (1824-1865) ile evlendi. İki kızı ve iki oğlu oldu. Matilda vefat ettikten sonra Werner 13 Temmuz 1869 yılında ikinci kez kendi akrabası Antonie Siemens’le evlendi. Bu nikâhtan oğulları Karl Friedrih (1872-1941) doğdu.
Siemens 1887 yılında Biesdorf’da bir kule ve beraberindeki yaklaşık 600 hektar alanı aldı ve bu mülkü sonra 1889 yılında oğlu Vilhelm’a verdi.
Werner von Siemens 1892 yılında, 6 Aralık tarihinde Berlin’de zatürre hastalığından vefat etti.

Elektroteknik Alanında Gerçekleştirdiği Çalışmalar

Siemens Alman ve Avrupa elektrotekniğinin gelişmesi yönünde önemli hizmetler gösterdi. Hatta elektrik terimi bilime Werner tarafından dahil edildi diyebiliriz.
von siemensWerner Siemens 1842 yılında küçük cereyan uygulayarak, bir kaşık temiz gümüşü başka metalin üzerine çekmekle kaplama tekniğinin temelini oluşturdu. Bu yöntem için patent aldı ve yöntemi bir kuyumcuya sattı. Edindiği paraya Werner kardeşi Vilhelmi bu dönemde sanayileşme alanında daha ileri gitmiş İngiltere’ye gönderdi.

Siemens, 1846 yılında kendisi ayarlanabilir elektrikli telgraf düzeneği icat etti. Ayrıca onun yaptığı işlere elektrik götürmesi için üretilen tellerin yalıtım teknolojisini de ekleyebiliriz. Bugüne kadar elektrik tesisatı bu teknoloji ile düzenlenmektedir.
Werner 1857 yılında içme sularını ozonla temizlemek için ozon borusunu buldu, aynı yılda aksi akım akımının ilkelerini çalıştırdı. Siemens, 1866 yılında üçüncü olarak dinamo elektrik prensibini teyit ederek ilk kez dinamo makinesini düzeltti. Bu makine kendisini ilk heyecanlandıran makine oldu ve bu makine ile elektrik enerjisinin sağlanmasında büyük rol oynadı. Elektrik enerjisinin elde edilmesi için önce başka yöntemlerden kullanılsa da, sonraları Siemensin dinamo prensibi yeni oluşturulan jeneratörlerin temelinde durdu.

Siemens’in Sanayicilik Düşüncesi

12 Ekim 1847 yılında subay olmasına rağmen Siemens, Johann Georg Halske ile birlikte “Telegraphen-Bauanstalt Siemens & Halske” firmasını oluştudu. Firma için esas sermayesi büyük mali imkana sahip Johann Georg tarafından Siemens’e verildi. O, bu firmaya ilk sermaye olarak 6000 dolardan çok para yatırdı. Ana şart firmanın gelirinin % 20 sine sahip olmaktı. Siemens ve Halske’nin ortak çalışması uzmanlık yönünden birbirlerine uygun geliyordu. Halske onun düşüncelerini gerçekleştirmek için pratik cihazları kullandı.

Siemens ve Halske

Werner von Siemens (sol tarafta) ve Johann Georg Halske (sağ tarafta)

1848 yılında yeni kurulan firma devletten temel bir sipariş aldı. Onlar Berlin – Frankurt arasında telgraf hattını çekmeliydiler. Bu hat 1849 yılında inşaaya başlandı. Bu hattın başarılı bir şekilde inşaa edilmesinden sonra “Siemens & Halske” firması oldukça meşhurlaştı. Firma, Prusya topraklarında başka telgraf hatlarının çekilmesi için siparişler alıyordu. Siemens Almanya’nın dışına çıkarak başka mekanlara da ayak basmaya karar verdi. O, kardeşi Vilhelm’in yönetimi altında firmasının Londra’daki bir şubesini açtı. Werner en büyük dış siparişi 1852 yılında Rusya’dan aldı. Siemens Varşova ile Petersburg arasında, daha sonra ise Moskova’ya telgraf hattını çekmeliydi. 1852 yılında Siemens kardeşi Karl’ı Petersburg’a inşaat işlerine göz kulak etmeye gönderdi. Karl hızla Rusya devletinin güvenini kazanmaya ve oradan çoklu siparişler almaya başladı. 1855 yılında Karl’ín bu başarısı değerlendirilerek onun için Rusya’da “Siemens & Halske” firmasının şubesi açıldı. Bu şube sonra “Siemens” firmasının temel bürosuna dönüştü.
1865 yılında “Siemens & Halske” firmasının Londra’daki şubsi firmadan ayrılarak “Siemens Brothers & Co” adlı firma olarak faaliyet göstermeye başladı. Sonraları Halske ile Siemens kardeşler arasındaki görüş ayrılığı Halske’nin 20 yıllık ortak faaliyetinden sonra 1867 yılında firmadan ayrılması ile sonuçlandı. Bundan sonra Werner, Wilhelm ve Karl Siemens kardeşleri firmanın tam mülkiyetçisine dönüşürler.
1870 yılında üç yıl inşaat çalışmalarının sonucunda “Hindistan-Avrupa telgraf hattı” Londra, Tahran ve Kerküt’te birleştirildi.
Nihayet, 1879 yılında ilk elektrikli lokomotif ve ilk kez sokakların elektrikle aydınlatılması, 1880 yılında Manheim’da ilk elektrikli asansörün gösterisi, 1881 yılında Berlin’de ilk elektrikli tramvayın denemesi, 1882 yılında dünyada ilk defa elektrik tel hattı ile çalışan otobüsün denemesi gerçekleştirildi.

Ernst Werner von Siemens’in Ödülleri

Werner Siemens 1860 yılında Berlin Teknik Üniversitesi’nin fahri doktorasına seçildi. 1867 yılında Paris’te yapılan Dünya sergisinde Siemens’in elektrik dinamo prensibi ile çalışan jeneratörü Fransa’nın Fahri Lejyon Nişanı’na layık görüldü. Ayrıca 1874 yılında hayata geçirdiği projelere yüzünden Prusya Bilimler Akademisi üyesi seçildi. Ona 1880 yılında devlet konseyi tarafından “Pour le Mérite” nişanı verilmiştir. Bilimde ve toplumda gördüğü çalışmalarına göre Siemens İmparator III Friedrich tarafından asil seviyesine terfi etti ve kendisine o dönemden sonra “von Siemens” denilmeye başlandı.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

7 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Adam bir Siemens diye bir marka yarattı, hayatı marka oldu.Hayat işte.Herkes ölecek bir gün :)

Cevapla

Valla marka yarattı öldü gitti.Şimdi olayın bide şu yanı var : Eğer yaptığın ürünün malzemesinden çalarsan o beddualarda yanında gidiyor.O yüzden icat etmeden uyumaya devam nolur nolmaz :D

Cevapla
Bertug Erdem
12 Ekim 2014 15:47

Bu bilgiyi daha önce hiç görmemiştim. Adam yaratıp gittiği gibi hala akıllardan kazınmayan bir markayla gitmiş. :)

Cevapla
Teknoloji Pazar
13 Ekim 2014 11:41

Zamanında çok sattı Siemens. Fakan şu an halen kapatılmamış mağazalarını görmek mümkün. Siemens ölmeseydi belki üzerine koyarak çok daha saglam ürünler sunabilirdi teknoloji dünyasına.

Cevapla

Bizim evimizdeki çoğu eşya hala Siemens. Marka yavaş yavaş ölüyor teknik servisleri dahil :)

Cevapla

Kaynak belirtmemişsiniz ama rica etsem yazınızın kaynakları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Cevapla

Tabiki makaleyi Ernst Werner von Siemens’in hayatını anlatan yabancı bir websitesinden Türkçeleştirerek sizlere sundum :)

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir