En İyi 10 WordPress SEO Eklentisi

WordPress içerik yönetim sistemi genelde blog oluşturmak için kullanılır, ama tema’ya bağlı olarak alış-veriş sitesi, film sitesi gibi web siteler de kurulabilir elbette. Dünyadaki en iyi 100 blog sitenin %48′i WordPress kullanıyor. Aslında araştırmalara göre 2012 senesinde dünyada toplam sitelerin sayısı 634 milyon’du, 60 milyonu da WordPress tabanlıydı. Böyle çok sayıda bloglarla yarışmak herhalde kolay olmasa gerek. Bu yüzden özgün içerik yayınlarken hem kullanıcılara hem de arama motorlarına uygun şekilde hazırladığınızdan emin olun. İçeriğiniz SEO’ya uygun değilse trafik de elde edemezsiniz.

Neyse ki, blog yazılarınızı optimize etmek için çok sayıda WordPress eklentileri bulunmaktadır.

Sitelerimizde hazır sistem olan wordpress kullanmaktayız ve bunun içinde Google sıralamasında çıkmak bizim için çok önemli. WordPressin temalarına bağlı olarak işlevselliği değişir, Alış-veriş, Film, Video gibi çeşitli alanlarda WordPress sistemini kullanabiliriz ve kullanımı oldukca basit bir sistemdir, bunun yanında iş WordPress kullanmakta bitmiyor tabii ki. Asıl zor olan Seo ayarları, zor dediğime bakmayın oldukça kolay.  2012 senesinin verilerine göre global piyasada toplam site sayısı 634 milyon ve bunların 60 milyonuda WordPress hazır sistem kullanıyor. Neyse ki WordPressin olanakları sınırsız ve binlerce eklentisi mevcut, bunların Seo açısından en önemli 10 eklentiyi sizlerle paylaşacağım.

1. Whiterz Social Networks and Microblogs Auto-Poster

whiterz social networks and auto poster

Bu eklenti Seo’nun temelini oluşturacak sosyal ağlarda ve micro bloglarda otomatik olarak postunuzu imletmeye yarıyor,  buna benzer eklentiler tabii ki mevcut, fakat ücretli. Daha önce Nextscripts kullandım oldukca eski bir eklenti fakat Whiterz’ın yanında sönük kalıyor ve kullandığınız domain başına 50 $ gibi bi ücret ödüyorsunuz Nextscripts’de. Fakat Whiterz ücretsiz olarak size tam destek sunuyor. Peki ne yapabiliriz ? İşin pratik açısından düşünelim, 22 farklı sosyal ağ ve mikro bloglara sizin yazınızı paylaşıyor ve eğer 22 ağda hesabınız olursa makaleyi paylaştığınız an otomatik olarak postunuzu paylaşıyor sizin yapmanız gereken tek şey ayarlarını yapmak, daha önce imlemediğiniz postlar içinde Cron desteği mevcut. Ayrıca hiç bir eklentide bulunmayan Manuel Post atabiliyorsunuz, WordPress, Blogger, Twitter, Googleplus, Facebook, Plurk, Youtube .. gibi ağlar ve bloglarda paylaşımızını yaparak makalenize önem verin. Şöyle düşünelim, 100 Adet WordPress paravan blog açtınız, 100 adette blogger, diğer sosyal ağlardanda tek hesabınız olduğunu varsayasak basit bi işlem ile.

100 WordPress + 100 Blogger + 20 sosyal ağ hesabı = 220 yerde postunuzu paylaşmış olacak.

2. WordPress SEO by Yoast

wordpress seo by yoast

En iyi SEO eklentilerinden birisi olan Yoast teknik optimizasyon ve yardım yönleriyle dikkat çekiyor, özellikleri ile kendine hayran bırakır ve kaliteli içerik oluşturmamızda yardımcı olmakta. Bu eklentinin en önemli özelliklerini ele alırsak; XML site haritaları, .htaccess, Link öğeleri, meta etiketleri optimize ve ekleme, robots.txt düzenleme, içe ve dışa aktarma fonksiyonları, sosyal medya entergrasyon ve Google News Seo modülü gibi muhteşem özellikleri var.

3 . All in Seo Pack

All in seo pack wordpress

Bir başka SEO eklentiside “All-In-One pack”. Bu eklenti otomatik olarak başlıklarınız, meta etiketlerinizi(description, keywords), optimize eder. Kullanımıda oldukca basittir, yeni gelen güncelleme ile beraber Google Analytics desteği ve özel sayfa türleri gibi gelişmiş canonical URL  desteği gibi sayfa navigasyon linklerini ince ayarlamaları ile API gibi özelliklerde bulunmaktadır. Eklentinin diğer özelliğide eklenti kopya içerikleri önlemenizi sağlar ve bu konuda sizi uyarır.  Wordpress sistemini kullanan siteler için SEO sağlayan güzel bir eklentidir, Yoast ile beraber kullanmayınız.

3. SEO Ultimate

Seo Ultimate WordPress

Diğer bir SEO eklentisinden biride SEO ULTIMATE.  Bu eklentininde kendine has güçlü özellikleri vardır, size sunduğu özelliklerden söz edecek olursak, iç linkler için anahtar kelime oluşturmanızda ve meta taglarınızı yeniden düzenlemenizde yardımcı olacaktır. Gelişmiş özelliklere gelirsek, Rich Snippet oluşturma, link mask olutşurma, Canonical URL, Yazar vurgulayıcı, 404 Sayfa düzenleme ve kalıcı tweaker gibi pek çok optimize seçeneği mevcuttur.

5. Scribe for WordPress

Wordpress Scribe

WordPress Scribe eklentisinin özelliklerinden en önemliside  YOAST ve WHITERZ eklentileri ile uyumlu çalışması, bu eklentiyi anlatsak kitap olur, anlatmazsak hata olur.  İç pazarlama, optimizasyon ve etkileşim gibi hizmetleri bünyesinde bulunur. Bu eklenti ile sitenizin sosyal medya ayarlarınıda yapabilirsiniz.

6. SEO Friendly Images

Seo Friendly Image For WordPress

Seo Friendly Images eklentisi Resim optimizasyonu yaparak ALT ve TITLE etiketlerini otomatik olarak eklemektedir, ayarlarını değiştirerek kendiniz özgün resim optimizasyonu yaparak resimlerinizi özgünleştirebilirsiniz. ALT etiketi Google görsel aramalarında gerçekten büyük bir etki sağlamaktadır, eğer ALT öğesi anlamsız ise o zaman arama motorları o resmi tanıyamayacak ve ne resmi olduğunu bilmeyecektir. ALT ve TITLE etiketi SEOda önemli bir yer kaplamaktadır.  Bu hem kullanıcı hemde arama motorları için önemlidir.

7. Google XML sitemaps

Worpdress için XML Sitemap

Wordpres için Google XML sitemaps’in etkisi elbette tartışmasız olarak örümceklerin sitenizi kolayca tarayıp indexlemesini sağlamaktır. Yeni bir içerik girdiğinizde bunu Google’a bildirir, Google bir örümcek gönderir ve içeriğinizi okur, böylelikle en kısa zamanda Arama motorunda yazınız yayınlanır. Kullanması oldukca basittir, eklentiyi kurduktan sonra eklentiyi etkinleştirerek ayarlar kısmından sitemap oluştur’a tıklayarak Site haritanızı oluşturabilirsiniz.

9. External Links

Wordpress For External Links

Bu Eklenti SEO açısından muhteşem bir yer kaplamakta,  paylaştığınız içeriklerde link kontrolü yaparak dofollow olan linkleri nofollow yaparak Google gözünde önemsiz link kombinasyonu görür ve Googlebot sitenizi terketmez. Makale içinde paylaştığınız Dofollow linkler SEO açısından zararlıdır ve sizi geri sıralara çekebilir, bu yüzden linki her paylaştığınızda nofollow yapmakla uğraşmayacaksınız. Ufak bir ayar ile sitenizde ki tüm linkleri otomatik olarak nofollow yapabilirsiniz.

10. Sharebar

Wordpres için Sharebar

Sharebar eklentisi paylaştığınız içeriklerin okuyucu tarafından paylaşılmasını sağlar bu da sosyal imleme görevini görür.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

Benzer Yazılar

6 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

En iyi SEO eklentisi bence All in Seo Pack çünkü ben hep bunu kullanıyorum diğerleri iyi olabilir ama ben kullanmadığım için onları bilemiyorum.

Cevapla

Ben Yoast eklentisini kullanıyorum , SEO açısından cok fayfası oldu.

Cevapla

Sitemap Özelliği All-In-One SEO Pack içerisinde var artık, eğer bu eklentiyi kullanıyorsanız extradan Sitemap eklentisi yüklemeye gerek yok.

Cevapla

Aynen öyle , şahsen ben de All in SEO Pack ‘in içindeki Sitemap eklentisini kullanıyorum.Gayet de memnunum.

Cevapla

All in One SEO Pack ve SEO by Yoast sizce aynı anda kullanılabilir mi , herhangi bir hata alınır mı , hangi eklenti aktif çalışır?

Cevapla

İki eklenti de yaklaşık olarak aynı işe yaradığı ve WordPress tabanlı sitenize meta tagları eklediği için aynı anda aktif olarak çalışamaz. Bu yüzden iki eklentiden yalnız birini kullanabilirsiniz.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir