C++ Dilinin Yaratıcısı : Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup dünyada nesne yönelimli programlamanın kavramına dayanan meşhur C ++ dilinin yaratıcısı olarak bilinir. Bjarne Stroustrup, 30 Aralık 1950 yılında Danimarka’nın Orhus kentinde doğdu. 1975 yılında Orhus Üniversitesi’nin bilgisayar teknolojileri bölümünden mezun olarak ve yüksek lisans derecesine girişti. Yüksek lisans diplomasını aldıktan sonra Bjarne Stroustrup kendi eğitimini İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde sürdürdü.

Cambridge’de hesaplama laboratuvarında dağıtılmış sistemlerin planlaması ile meşgul oldu ve 1979 yılında felsefe doktoru derecesine layık görüldü. Sonra Stroustrup ailesi ile birlikte New Jersey’e (ABD) taşındı ve “Bell Labs” firmasının Bilgisayar Araştırmaları Merkezi’nde çalışmaya başladı. Bell Labs firmasının işleri ile meşgul olmaya başladı. Çalışma sürecinde birkaç taklit programı yazmaya ihtiyaç duydu.

Aynı dönemde mevcut olan modelleme birinci nesne yönelim dili olan “Simula-67” programının icrasında nispeten düşük hıza sahip olmasaydı, böyle sorunlar için mükemmel olabilirdi. “BCPL” (Basic Combined Programming Language) dili ise programcıya gereken düzenleme araçlarına sahip değildi. Bunun üzerine Doktor Stroustrup dilin kendi versiyonunu yazmaya karar verdi.Bjarne Stroustrup

Bjarne Stroustrup, hazırladığı dili “C with classes” yani “C sınıfı” olarak adlandırdı. 1983 yılında dil önemli değişikliklere maruz kaldı ve “C ++” adını aldı. Stroustrup’un bir yakın arkadaşına göre, o yeni dilin büyük bir ilgiye neden olacağından ve başarı kazanacağından şüphe etmiyordu. Böylece Stroustrup kendi dilini tamamen hazır duruma getirdi. C ++ nesne yönelimli programlama dili kişisel bilgisayarlardan süper bilgisayarlara kadar her makinelere yönelik yazılım eklentileri için temel niteliğindeydi.

1984 yılında C++ dilinin uygulamasının genişletilmesi amacıyla Bell Labs firması bir karar aldı ve “AT & T Bell Labs” (Computer Science Research Center of Bell Telephone Laboratories) adını aldı. Stroustrup 2002 yılına kadar “AT & T” şirketinde Hacimli Programlama Araştırmaları bölümüne başkanlık etti. Bjarne Stroustrup, firmanın yenilendiği dönemde dilin yayılmasını ve geliştirilmesini sağlamak için “C ++ Programlama Dili” kitabını yayınlamak istedi.

C++ kendi sesini kısa sürede duyurdu.. 1987 yılında -C ++- üzerine konferansta 200 insan toplandı. Bir yol sonra ise katılımcıların sayısı 600 ‘e ulaştı. 90’lı yılların başlarında kullanıcıların sayısı yarım milyona yaklaşıyordu. C++ ‘a duyulan ilgi git gide armaktaydı.

Sonuçta C++  yayılma hızına göre dünya diğer diller içinde lideri oldu. Bjarne Stroustrup bu sırada hem AT & T Bell Labs da çalışmaya devam ediyor,hem de geniş kapsamlı uygulama çalışmaları bölümüne başkanlık ediyordu. Aynı zamanda aktif bir şekilde kendi dilinin iyileştirilmesi ve standartının oluşturulması ile uğraşıyordu. Öyle ki, geniş şekilde yayılmasına ve uygulanmasına rağmen, söz konusu dilin standarrı yoktu. Sonradan Stroustrup’un yönetimi ile birkaç personel yardımı sayesinde “AT & TC ++ release 2.0” standartı bırakıldı.

Daha sonraları ise C ++ dilinin mükemmel diye adlandırabileceğimiz 3.0 versiyonu oluşturuldu. Şu anda Amerika’nın Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) “C ++” (X3J16) dili üzere komite faaliyet göstermekte.

C ++ Programlama Dili Hakkında

En yaygın programlama dillerinden biri olan, C ++ yazılım geliştirme için yaygın olarak kullanılmaktadır. C++’ın uygulama alanlarına işlem sistemlerinin oluşturulması, çeşitli C++ Logouygulamalar, tesis sürücüleri, kurulan sistemler için eklemeler programlar, verimli sunucular, ayrıca eğlence programları (videooyunlar vb.) eklenebilir.

Aynı zamanda C++ uzun yıllarca tercih edilen dillerden biri oldu. Hatta günümüzde hala yaygın olarak kullanılmakta. Hemen hemen tüm platformlarda çalışan bir kurulumu mevcuttur. C gibi hızlı olduğu için gerçek zamanlı programlama da ve oyun programlamasında da bu dil tercih edilir. Aynı zamanda sistem programlamasının da temel dillerden biridir. C dilleri karmaşık bir dil olarak kabul edildiğinden yeni nesil Java ve C# nin ortaya çıkmasına şaşmamalı.

Genel olarak her C programı aynı zamanda bir C ++ programıdır, ancak her C ++ programı bir C programı değildir. Bu durumun bazı istisnaları mevcuttur. C++’ı C’den ayıran özellikler C++’ın nesne paradigması kullanılarak programlamaya olanak tanıyan özellikleridir. Sınıflar sayesinde yeni veri türleri yaratılabilir veya varolan türlerden yenileri elde edilebilir.

Bjarne Stroustrup’un  Programlama Kitapları ve Ödülleri

Bjarne Stroustrup programlama alanında birçok ünlü kitabın yazarıdır. İlk yazdığı C ++ Programlama Dili kitabı kendi alanında en çok okunan kitaplarından biridir. Bu kitap dört kez (1985, 1991, 1997, 2000 yılları) yayımlandı ve 19 dile tercüme edildi. Birinci kitap, “Tasarım ve C ++ Evrimi“, programlama dillerinin tasvirinde birçok yeniliklere yol açtı. Ayrıca, Bjarne Stroustrup bu beş kitabın yanında yüzlerce akademik makale yayınladı, söylemeden geçmeyeyim dedim.

Bjarne Stroustrup kitaplari

Bjarne Stroustrup’unn eserleri programlama alanında bilgi ve becerilerin geliştirilmesinde önemli bir kaynak niteliğindedir. Tesadüfi değil ki, 1990 yılında dahi programcının C ++ programlama dili üzere açıklamalarla bilgi kitabı (The annotated C ++ Reference Manual) teknik dokümantasyon alanındaki eşsiz yetenek olan Dr. Dobb s Journal tarafından ödüle layık görüldü. 1994 yılında Tasarım ve C ++ Evrimi kitabı kaynak kodlarının geliştirilmesinde programcılara yardımcı olduğu dolayısıyla Productivity Award ödülü ile ödüllendirildi.

1993 yılında Qreys Murray Xopper ödülüne layık görüldü. 1990 yılında Fortune dergisi tarafından hazırlanan Amerika’nın en genç 20 bilim adamı listesinde yer alıp, 1995 yılında BYTE dergisinin talebi üzerine son 20 yıl içinde bilgisayar sektöründe 20 en önemli kişilikten biri oldu. Stroustrup 2004 yılında Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi seçildi.

Bjarne Stroustrup, bir kaç yıldır programlama eğitiminde profesör olarak yer alıyor. Şu anda Stroustrup Texas A & M Üniversitesi profesörü olarak faaliyet gösteriyor. Bjarne Stroustrup, birçok programcının öğrenim görmesinde, profesyonel programcı olarak yetişmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca üniversitede bilgisayar bilimleri üzerine araştırma projelerinin uygulanmasında etkin görev almakta.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

1 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

C++ bilgisayar mühendislerinin ilk yazılımlarını yaptığı programdır kendimden bilirim. Çok kullanışlı bir programdır, en çokta yeni başlayanlar için.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir