Black Hat Seo Nedir?

Black-Hat-SEO

Black Hat Seo Nedir?

Black Hat aslında hackerlar için kullanılan bir tabir yani siyah şapkalı hackerlar gibi, Seo‘da ise Black Hat Seo olarak adlandırılan bu illegal seo hiç bir arama motoru tarafından tavsiye edilmeyen, özellikle Google tarafından kesinlikle kullanılmaması gereken bir seo taktiğidir. Aksi halinde arama motorlarından banlanabilir veya sandbox denilen çöp site haline dönüşebilirsiniz. Çoğu yerde karşımıza ” Kısa sürede 1.sıraya ulaşın ” gibi reklamlar çıkıyordur, eminim. İşte bu tarz reklamların arasında Black Hat Seo diye tabir ettiğim çalışmalar yatıyor olabilir. Kısa sürede ilk sayfada , sırada çıksanız bile bu sizin için kalıcı olmayacak, Google tarafından fark edildiği an ciddi düşüşler yaşayacak , banlanacak hatta dediğim gibi sandbox’a bile düşebileceksiniz. Kesinlikle tavsiye etmediğim bir seo tekniğidir.

Hatta Kağan Gülten’in çıkarmış olduğu Sorularla Seo kitabında şöyle bahsediliyordu;

Arama motoru açıklarından istifade ederek, etik ve yasal olmayan yollarla haksız bir şekilde üst sıralara ulaşma işlemidir.

Black Hat Seo Çeşitleri;

Aslında normal seo‘da olduğu gibi iki farklı algoritmaya ayrılan Black Hat Seo, site içi ve site dışı olarak ayrılır.
Site içi seo : Site için Black Hat Seo’da ana sayfa üzerinde yapılmış gereksiz link çıkışları , etiket bulutları verilen anlamsız link çıkışları ve tasarım üzerinde yapılmış farklı kodlamalar ile yapılır
Site dışı seo : Site dışı Black Hat Seo’da ise farklı sitelerden asıl siteye link çıkışı sağlanarak yapılan sandbox ve ya filtre’ye düşmeye sebep olan bağlantılar yer alır.

Black Hat Seo’dan Kurtulmak

  • Site içerisindeki bağlantılardan ve şifrelenmiş linklerden kurtulun
  • Ana sayfada etiket bulutu v.b bir eklentiniz varsa kaldırın.
  • Black Hat Seo’yu fark edip temizledikten hemen sonra özgün yazılara ağırlık verin.
  • Google WebMaster Tools’dan bağlantıları reddetme içeriğinden yararlanabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, Black Hat Seo‘nun ne olduğunu , Black Hat Seo çeşitlerini ve Black Hat seo’dan kurtulma yöntemlerini size maddeler halinde sıralayarak yardımcı olmaya çalıştım. Umarım siz değerli okuyuculara zararlı olacak bir bilgi vermemişimdir.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

1 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Site içerisindeki bağlantılardan ve şifrelenmiş linklerden kurtulun.
en önemli bilgisi tşkler.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir