Battlefield 4 İnceleme

İlk olarak 2002 yılında Battlefield 1942 adıyla karşımıza çıkan Battlefield ailesi, aldığı ek paketlerle gelecekte sağlam bir yer alacağının sinyallerini vermişti.  Büyük bir harita üzerine tank, uçak, bilimum yere monte edilmiş sabit silah ve FPS türünde piyade kontrolüyle ilk çıktığı günden bu yana tarzını koruyan oyun, hala bizlere çok başarılı bir çoklu oyuncu modu sunuyor.

Call of Duty ile Karşılaştırmak Ne Kadar Mantıklı?

Artık her Battlefield ya da Call of Duty incelemesinde, iki oyunu birbirleriyle kıyaslamak bir adet olmuş durumda. Özellikle oyun severler, bu iki oyunun çekişmesini tıpkı PlayStation ve Xbox çekişmesinde olduğu gibi takip ediyorlar. Call of Duty, tekil oyuncu modundaki gelişmiş senaryosu ve çoklu oyuncu tarafında elime tüfeği aldım, savaşacağım diyen oyunculara başarılı bir şekilde hitap ediyor. Özellikle karakter yönetimindeki etkili mekanikleri, FPS severleri bu oyunun hastası yapmış durumda.
“Battlefield serisi, her zaman Call of Duty’den farklı olmuştur.”

battle-field-4-game

Özellikle karakterlerin mekanikleri konusunda Call of Duty, Bad Company 2’ye kadar önde sayılıyor olsa da artık Battlefield ailesinde, piyade savaşları da bir o kadar başarılı. Bunu Battlefield 3’teki Operation Metro haritasında kanıtlandı.  Battlefield 4’te ek olarak kullanılabilen araçlar ve 64 kişilik haritaların artılarına girmiyorum bile. Kısacası Battlefield 4, bir savaş meydanında görebileceğiniz neredeyse tüm aksiyonları bizlere yaşatıyor. Bu yüzden tamamen farklı iki oyundan bahsediyoruz.

Battlefield 4, bizlere neler vaad ediyor?

Frostbite 3 oyun motoruyla beraber, çok daha gerçekçi oyun mekaniklerine kavuşan Battlefield 4, hala oldukça güzel grafiklere sahip olan Battlefield 3’e göre özellikle gerçekçilik konusunda farkını ortaya koyuyor. Uzun zamandır çoklu oyuncu olarak oynadığım Battlefield ailesi, özellikle Battlefield 3 ile benim için bir milad olmuştu. Bad Company 2’de geliştirilen karakter yönetimi, Battlefield 3’te zirveye ulaşmış tekrardan gelen jet uçakları ve geniş haritalarıyla beğenimi toplamıştı. Tam Battlefield 4’e neler eklenebilir diye düşünürken, Battlefield 4’ü oynadığımda eklenebilecekleri anladım.

Sınırsız aksiyon

Işık efektleri olsun, anlık olarak değişebilen hava durumu olsun, aklınıza gelebilecek her türlü efekti gerçeğe yakın olarak verebilen Battlefield 4, özellikle çoklu oyuncu modunda heyecanı en üst seviyeye çıkartıyor.

Sisteminiz iyi olmalı!

Battlefield 4Radeon HD 6970 Crossfire, Intel Core i7 4770K, 12 GB RAM ve SSD’li bir sistemde,AntiAliasing’i 2x’te tutmak kaydıyla en yüksek ayarlarda minimum 50 – 60 FPS veriyor. Özellikle açık alanlardan oluşan haritalarda FPS daha da yükseliyor. Şehir içi savaşların olduğu haritada ise demin de söylediğim gibi 50 – 60 FPS civarında sonuç alıyorsunuz. Oyunu çoklu oyuncu modunda oynamak isteyen oyunculara, 60 FPS alına düşmemelerini öneriyorum. Son olarak üzücü bir ekleme yapmak istiyorum. Oyundaki grafik detaylarını kısınca, pek çok görsel şölen ve heyecan da aynı şekilde azalıyor.

Tek kişilik senaryo modu (Single Player)

Battlefield serilerinin açıkcası hiç bir zaman tek kişilik oyun modunu beğenmedim. Ne akıcı bir senaryo ne de başarılı bir aksiyon alamamıştım. Battlefield 4’te durumu toparlayan Dice, tek kişilik oyun oynamak isteyenlere de göz kırpıyor. Fakat diyeceğim o ki, Battlefield 4’ü çoklu oyuncu modunda oynayın. Tek kişilik oynayacak olanlar heyecandan biraz mahrum kalıyor.

battlefiel4

Oyuna başlıyoruz

Battlefield 3’teki gibi bol aksiyonlu bir giriş ekranı bizi bekliyor. Denizin dibinde takımımızdaki arkadaşlarla beraber mahsur kalıyoruz. Basınçtan açılmayan kapılardan çıkmak için, silahımızla karekterimiz Daniel Recker, cama ateş ediyor.  Oyun daha sonra 20 dakika önceye geri sarıyor ve son görevimiz olan Azerbaycan’daki Bakü’deki çeşitli istihbaratları toplamayı yapmaya çalışıyoruz. Bu bölüm için Battlefield 4’teki yenilikleri bizlere anlatan bir tutorial bölümü diyebiliriz. Battlefield 4’ün tek oyuncu modunda, takım arkadaşlarımızı az da olsa kontrol edebiliyoruz. Cephanelik durumunu gösteren bilgi ekranının üzerinde yer alan Engage barını aktif ettiğinizde, görüş açınızdaki düşmanları işaretleyebiliyor ve takımdaki arkadaşlarınızın bu düşmanlara yönelmesini sağlıyorsunuz. FPS’lerdeki sınırlı silah seçenekleriyle görev geçme mantığını elinin tersiyle iten BF4, her alanda karşımıza çıkan ekipman kutuları sayesinde, oldukça zengin bir silah seçeneğini bizlere sunuyor.

Senaryo bu sefer Çin’e kaymış

2020 yılını işleyen oyun, bu sefer düşman olarak bizlere Çin’i gösteriyor. Çin’deki yönetime el koyan Amiral Chang, halk isyanıyla da karşı karşıya kalıyor. Bu da ülkeyi bir kaos / iç savaş olayına sürüklüyor. Dünyanın Jandarması konumundaki ABD, süper güç olan Çin’deki bu karışıklıkları engellemek istiyor. Ruslardan destek alan Amiral Chang’a karşı müdahale eden ABD, Çin’i yöneten ve hayatı tehlikede olan lider Jin Jie’yi korumayı kendine hedef olarak seçmiş durumda. Savaş içerisinde klişeleşmiş efektler kadar, savaşın tüm yüzünü bizlere gösteren ve anlık şoklar geçirmenizi sağlayan sahneler de eklenmiş.

Sosyal ağlarda paylaşın : Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

2 yorum. Yorum yapmak istiyorum!

Çok iyi bir oyun.

Cevapla
Can Turgut
12 Ekim 2014 15:23

Oynadım ben bu oyunu. Gerçekten güzel bir oyun. Yani can sıkıntısı için bire bir diyebilirim.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir